Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

UchodŸcy

Drezno traci na Pegidzie

AFP
Stolica Saksonii odczuwa już pierwsze negatywne skutki działalnoœci organizacji Pegida (Patriotyczni Europejczycy przeciwko Islamizacji Zachodu).

Obrazy z wielotysięcznych demonstracji Pegidy oraz płonšce schroniska dla uchodŸców w miastach Saksonii nie pozostajš bez wpływu na postrzeganie Drezna na œwiecie.

Jak wynika z pierwszych ocen, miasto, będšce centrum uniwersyteckim naukowym, a także siedzibš 2 tys. firm przemysłu półprzewodników oraz wytwarzajšcych chipy, odczuwa już problemy z rekrutacjš naukowców.

W roku ubiegłym po raz pierwszy od lat spadła liczba naukowców starajšcych się o stanowiska w renomowanym Instytucie Fizyki Maxa Plancka. W przypadku zagranicznych doktorantów oraz badaczy z tytułami naukowymi zanotowano spadek o połowę. Po raz pierwszy od lat jest także mniej studentów.

Znany producent półprzewodników Infineon, zatrudniajšcy w DreŸnie 2 tys. pracowników z 17 krajów, otwarcie wyraża obawy, że trudniej ich będzie rekrutować za granicš. Koncern chipowy Global Foundries ma już problemy z przekonaniem zagranicznych pracowników, aby sprowadzili do Drezna swe rodziny, wišżšc się tym samym z pracodawcš na dłużej.

Na spadek liczby goœci narzekajš hotele. Jedna z renomowanych europejskich sieci sklepów odzieżowych zrezygnowała z planów uruchomienia tam swojej filii.

Na razie sš to przypadki odosobnione, lecz władze miasta obawiajš się, że będzie ich więcej. Drezno omija częœć turystów z Niemiec. W roku ubiegłym było ich o 5 proc. mniej niż w roku poprzednim.

Jednak słynne atrakcje miasta jak Opera Sempera, Koœciół Marii Panny, zespół architektoniczny Zwinger czy Galeria Obrazów Starych Mistrzów nadal przycišgajš turystów zagranicznych. Przybyło ich nawet w roku ubiegłym o 6 proc. Z sondaży wynika, że jedna trzecia z nich nie ma pojęcia o istnieniu Pegidy. Ale sš i tacy, którzy uznajš poniedziałkowe marsze Pegidy przeciwko polityce rzšdu za atrakcję turystycznš.

Władze szukajš sposobu na poprawę wizerunku Drezna. Uruchomiony został projekt zatrudnienia uchodŸców przy pracach porzšdkowych. Otrzymujš 1,05 euro za godzinę, sprzštajšc ulice czy porzšdkujšc trawniki. Sš to pienišdze niezależne od œwiadczeń wypłacanych przez urzędy ds. uchodŸców. Projekt ma zwiększyć samoocenę imigrantów, ale także pokazać wszystkim, że nie siedzš bezczynnie, czekajšc na zapomogi.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL