Ubezpieczenia

Podróż odwołana na koszt towarzystwa

Gdy wyjazd z przyczyn losowych nie dojdzie do skutku, możemy ponieść duże straty
Fotolia
Jak działa ubezpieczenie rezygnacji z wyjazdu czy biletu lotniczego?

Nagła choroba, utrata pracy, śmierć bliskiej osoby, przełożony termin egzaminu – różne bywają przyczyny decyzji o odwołaniu wakacyjnego wyjazdu. Kupując wczasy w biurze podróży albo bilet na samolot czasami możemy w takiej sytuacji – w zależności od umowy oraz czasu, jaki pozostał do wyjazdu – otrzymać zwrot części kosztów, choć niekiedy jest to tylko ułamek zapłaconej kwoty.

Potencjalne straty możemy ograniczyć, wykupując odpowiednie ubezpieczenie. Zadziała ono w razie rezygnacji z podróży, przerwania uczestnictwa w imprezie turystycznej albo anulowania biletu lotniczego. Jest duża szansa, że odzyskamy pieniądze wpłacone na wakacyjną podróż, o ile przyczyna rezygnacji będzie zgodna z ogólnymi warunkami ubezpieczenia (OWU).

Oferta tego typu polis jest coraz bogatsza. Możemy wybrać droższe ubezpieczenie obejmujące rezygnację z wyjazdu albo biletu lotniczego z każdego powodu (trzeba to jednak udokumentować), albo tańszą polisę, która zadziała tylko w sytuacjach wymienionych w OWU. Składka wynosi mniej więcej od 2,5 do 8 proc. sumy ubezpieczenia.

Ochrona na wypadek rezygnacji z podróży może być częścią pakietowej polisy turystycznej, razem z ubezpieczeniem kosztów leczenia, NNW czy OC. Niektóre towarzystwa oferują też taką polisę jako niezależny produkt.

Pamiętajmy jednak, że z zakupem ubezpieczenia rezygnacji z wyjazdu nie można zwlekać. Umowę można zawrzeć tylko w określonym czasie po wykupieniu wycieczki albo biletu lotniczego. Przeważnie jest to od trzech do siedmiu dni. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy do rozpoczęcia imprezy turystycznej lub podróży zostało mniej niż 30 dni; wtedy towarzystwa najczęściej zgadzają się na podpisanie umowy jedynie w dniu zakupu wycieczki bądź biletu. W ten sposób ograniczają ryzyko, że klient ubezpiecza się, bo już wie z dużym prawdopodobieństwem, że nie będzie mógł wyjechać.

Jeśli chodzi o polisę turystyczną obejmującą koszty leczenia, NNW i OC, można ją wykupić w dowolnym momencie przed podróżą, a niekiedy nawet już po wylądowaniu w innym kraju. ©?

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki: r.skibinska@rp.pl

Przykłady polis

- Klienci TU Europa mogą zawrzeć umowę ubezpieczenia najpóźniej 60 dni przed rozpoczęciem podróży. Do wyboru są trzy warianty ubezpieczenia.

- ERV wymaga, by polisę wykupić nie póżniej niż siedem dni po opłaceniu podróży, gdy do wyjazdu zostało więcej niż 30 dni (w przeciwnym wypadku trzeba to zrobić od razu). Polisa jest w dwóch wariantach: bez chorób przewlekłych oraz obejmująca takie choroby.

- W AIG ubezpieczenie może być wykupione najpóźniej 48 godzin po zarezerwowaniu np. biletów lotniczych lub noclegu i po opłaceniu związanych z tym kosztów. Towarzystwo pokryje koszty rezygnacji z podróży do równowartości 1800 euro, przy czym koszty rezygnacji z biletów lotniczych i noclegów zwracane są w 100 proc., a koszty rezygnacji z imprezy turystycznej – w 80 proc.

- W Warcie umowę ubezpieczenia można zawrzeć najpóźniej pięć dni od daty wykupienia uczestnictwa w imprezie turystycznej. Jeśli do wyjazdu pozostało mniej niż 30 dni, na polisę trzeba się zdecydować w dniu zakupu np. wycieczki czy biletu.

Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL