Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Ubezpieczenia

Polisa OC w marcu średnio o 45 proc. droższa niż rok temu

rol
W marcu br. ubezpieczenie OC samochodu było œrednio o 45 proc. droższe niż 12 miesięcy wczeœniej; obecnie za obowišzkowe ubezpieczenie auta trzeba zapłacić œrednio 1054 zł, czyli o 326 zł więcej niż rok wczeœniej - wynika z analizy porównywarki OC/AC mfind.pl.
Zdaniem ekspertów optymizmem może napawać fakt, że w I kwartale 2017 roku wzrost cen wyraŸnie zwolnił. W marcu br. œrednia stawka OC była wyższa ledwie o 2 proc. niż w styczniu. W tym samym okresie zeszłego roku wzrost wyniósł 13 proc. Jak wynika z analizy ponad 20 tys. kalkulacji, w porównaniu do zeszłego roku w marcu br. najbardziej wzrosły ceny w Warszawie - aż o 79 proc. Z wysokimi podwyżkami muszš się również liczyć kierowcy w Opolu, Szczecinie, Gorzowie Wielkopolskim, Bydgoszczy oraz Poznaniu, gdzie podwyżki przekroczyły 60 proc. W marcu br. najwięcej za OC musieli zapłacić kierowcy we Wrocławiu - œrednia cena OC wyniosła tam 1439 zł. Niewiele taniej jest w Szczecinie (1385 zł), Poznaniu (1316 zł) i Warszawie (1312 zł). Najtańszym OC w Polsce mogš się z kolei cieszyć mieszkańcy Rzeszowa (957 zł), Opola (957 zł) i Kielc (1001 zł).
Zdaniem ekspertów porównywarki mfind.pl podwyżki cen OC były zwišzane m.in. z zakończeniem tzw. wojny cenowej, która przyniosła ubezpieczycielom ogromne straty. Na poczštku kwietnia prezes UOKiK Marek Niechciał poinformował PAP, że Urzšd bada przypadki znacznych podwyżek ubezpieczeń komunikacyjnych OC wprowadzonych przez firmy ubezpieczeniowe w ostatnich miesišcach. Szef Urzędu przyznał wtedy, że były czynniki, które uzasadniałyby wzrost cen ubezpieczeń komunikacyjnych. "Zgodnie z ustawš firmy ubezpieczeniowe nie powinny przecież dopłacać do tych ubezpieczeń" - mówił Niechciał. Zwrócił wtedy uwagę, że koszty firm ubezpieczeniowych w ostatnich latach mogły istotnie wzrosnšć. Na przykład w wyniku wyroków sšdowych samochody zastępcze w przypadku szkód należš się teraz nie tylko przedsiębiorcom, ale i osobom fizycznym. Inny element, to wyroki dajšce klientom prawo np. do oryginalnych częœci aut.
ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL