Czy to było włamanie? Niekoniecznie

aktualizacja: 18.03.2017, 15:00

Mamy ubezpieczenie domu łącznie z garażem i przedmiotami, które w nim przechowujemy. Złodziej dostał się do garażu i ukradł znajdujące się tam rzeczy. Zgłosiliśmy kradzież ubezpieczycielowi.

Towarzystwo odmówiło wypłaty odszkodowania, gdyż złodziej dostał się do środka przez okno otwarte w pozycji uchylnej. Nie wiedzieliśmy, że z tej pozycji da się otworzyć z zewnątrz okno tak, aby złodziej mógł wejść (szpara wynosi 20–25 cm). Czy decyzja ubezpieczyciela była prawidłowa? – pyta czytelnik.

Kluczowe znaczenie ma to, jakie zapisy znajdują się w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU) dołączonych do polisy. Jest tam podane, za jakie szkody towarzystwo odpowiada oraz w jakich sytuacjach nie wypłaci odszkodowania. Co ważne, w OWU znajdziemy też definicje pojęć użytych przez ubezpieczyciela. Różnią się one niekiedy od potocznego znaczenia słów. I tak właśnie jest w przypadku ogólnych warunków ubezpieczenia, na podstawie których zawarł pan umowę.

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów "Rzeczpospolitej"

Zamów subskrypcję plus na pół roku 33% TANIEJ
i czytaj bez ograniczeń!

  • E-wydanie "Rzeczpospolitej"
  • Aplikacja na smartfon i tablet
  • Dostęp do: Wydarzeń, Ekonomii, Prawa, Plusa Minusa w serwisie www.rp.pl
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE