Konsekwencją wprowadzenia w życie postanowień dyrektywy jest konieczność modyfikacji dokumentów umownych pozwalających na dystrybucję ubezpieczeń oraz dokumentów wewnętrznych, w tym procedur i instrukcji wewnętrznych dystrybutorów ubezpieczeń. Nie wszyscy mogą jednak ze zmianami zdążyć.

Nowa ustawa ma zadbać o interesy klientów. Nakłada szereg dodatkowych obowiązków na dystrybutorów, którzy muszą przygotować zmiany w swoich procesach oraz systemach informatycznych. Największą trudność dla banków stanowi fakt, że nie zakończył się jeszcze proces legislacyjny, a instytucje finansowe muszą być gotowe z wdrożeniem projektu na luty. Finalna ustawa będzie najprawdopodobniej uchwalona w późniejszym terminie, a wcielenie jej w życie przez banki wymaga wielu zmian informatycznych.

Osoby dystrybuujące ubezpieczenia będą zobligowane odbywać co roku odpowiednie szkolenia, w celu poszerzenie wiedzy i umiejętności w obszarze ubezpieczeń i skutecznego wykonywania nałożonych obowiązków.

Dystrybutor zobowiązany będzie na podstawie pozyskanych od klienta informacji, zaoferować produkt ubezpieczeniowy dostosowany do jego potrzeb i wymagań. W tym też pomóc ma nowy ustandaryzowany dokument, który będzie transparentny i przejrzysty, napisany zrozumiałym językiem dla każdego klienta. Jednocześnie pośrednik będzie musiał ujawnić charakter prowizji w związku z oferowanym ubezpieczeniem.

Dłuższe vacatio legis pozwoliłoby bankom na lepsze przygotowanie do wprowadzonych zmian, co przełożyłoby się na jeszcze lepsze zabezpieczenie interesów klientów.