USA: Katastrofalne koszty huraganu Harvey

aktualizacja: 28.08.2017, 15:39
Foto: AFP

Straty spowodowane przez huragan Harvey w południowym Teksasie wstępnie szacuje się na 24 mld USD. Tyle może kosztować naprawa szkód spowodowanych przez wiatr wiejący z szybkością ponad 200 km na godzinę.

REDAKCJA POLECA

Na oszacowanie skutków gigantycznej powodzi trzeba jeszcze poczekać, ale w sumie może to być nawet 40 mld USD. Dałoby to Harveyowi czwarte miejsce na liście najbardziej niszczycielskich huraganów w USA. Dotychczas najdroższa była Katrina z 2005 r. - 160 mld USD.

Na razie trudno przewidzieć, ile to będzie kosztowało towarzystwa ubezpieczeniowe. Wiadomo jedynie, że typowa polisa na taką okoliczność obejmuje naprawę szkód wyrządzonych przez wiatr, ale nie przez powódź,  a te są zazwyczaj większe.

W rejonie Houston powódź już teraz jest większa niż w 2001 r., kiedy szkody oszacowano na 12 mld USD.  Ale jedynie 5 mld USD znalazło pokrycie w ubezpieczeniach.

Ceny benzyny wzrosły w USA o 6,8 proc. i są najwyższe od dwóch lat, bo Harvey  o 10 proc. zmniejszył produkcję amerykańskich rafinerii. 

Komentarz dnia
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE