Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Transport

Szydło: duże państwo musi mieć megalotnisko

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Jesteœmy największym państwem w tej częœci regionu i powinniœmy mieć port komunikacyjny odpowiadajšcy wyzwaniom cywilizacyjnym - tak premier Beata Szydło wyjaœniła koniecznoœć budowy nowego portu lotniczego. Jak dodała, lotnisko będzie łšczył Europę ze Wschodem, z Azjš.

Rzšd przyjšł we wtorek koncepcję budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK); nowy port ma powstać w miejscowoœci Stanisławów w gminie Baran. W przyszłym tygodniu pełnomocnik ds. CPK Mikołaj Wild ma przekazać kalendarium i harmonogram planowanej przez rzšd inwestycji.

Premier była pytana w programie "Rozmowy niedokończone" w TV Trwam, czy ten projekt "wypali". "To inwestycja bardzo potrzebna, bo (...) zależy nam na tym, aby w Polsce było lotnisko, które będzie takim hubem przeładunkowym, które będzie łšczyło Europe, Unię Europejskš z państwami wschodnimi, z Azjš i w różnych kierunkach będzie można z Polski podróżować" - powiedziała Szydło.

Dodała, że drugi ważny powód budowy portu to "wyzwanie cywilizacyjne". "Polska jest dużym krajem europejskim. Jesteœmy największym państwem w naszej częœci regionu i powinniœmy w zwišzku z tym mieć lotnisko, czy port lotniczy, komunikacyjny, bo to nie będzie tylko lotnisko, to będzie też połšczenia kolejowe, które będzie odpowiadało wyzwaniom cywilizacyjnym takiego państwa" - wyjaœniła premier.

Jednym z argumentów przemawiajšcych za budowš Centralnego Portu Lotniczego jest to, że warszawskie Lotnisko Chopina - największy port w kraju, obsługujšcy ok. 38 proc. ruchu pasażerskiego w Polsce - zaczyna być bliski wyczerpania swojej przepustowoœci. Stołeczny port w 2016 roku obsłużył 12,8 mln pasażerów, a w tym roku - według szacunków - ma to być 14 mln. Przez pierwsze osiem miesięcy br. port obsłużył 10,4 mln pasażerów – to o 24 proc. więcej, niż w analogicznym okresie 2016 roku. Niektórzy eksperci twierdzš, że przepustowoœć Lotniska Chopina to 20 mln osób rocznie.

Z danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego wynika, że polskie porty lotnicze w ubiegłym roku obsłużyły blisko 34 mln pasażerów - o 12 proc. więcej niż w 2015 r. Według prognoz, w roku 2030 będzie to 60 mln podróżnych.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL