Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Transport drogowy

Austria walczy z niemieckim mytem na autostradach

AFP
Austriacy nie chcš się pogodzić z mytem dla obcokrajowców na niemieckich autostradach. Rzšd w Wiedniu zamierza złożyć skargę do unijnego Trybunału Sprawiedliwoœci.

Według austriackiego rzšdu myto stoi w sprzecznoœci z podstawowymi prawami Unii Europejskiej, ponieważ płacić je majš tylko obcokrajowcy.

Kanclerz Austrii Christian Kern w wywiadzie dla niemieckiego "Bild am Sonntag" już w zeszłym roku skrytykował te opłaty i ostrzegł, że realizacja tych planów stanowić będzie "poważnš próbę" dla relacji niemiecko-austriackich". Teraz rzšd w Wiedniu postanowił wystšpić z formalna skargš.

Niemiecki minister transportu i infrastruktury cyfrowej Alexander Dobrindt uznał żšdania Austrii za "niezrozumiałe" i przypomniał, że także w tym kraju trzeba płacić za autostrady. Zapomniał jednak dodać, że płacš za nie wszyscy - nie tylko zagraniczni kierowcy. Co skwapliwie przypomniała mu austriacka prasa.

Według niemieckich mediów austriacka skarga ma spore szanse powodzenia. Przeciwko mytu występujš także niemieckie partie, m.in. Zieloni, die Linken i AfD oraz częœciowi SPD, która zaproponowała by myto płaciły tylko samochody powyżej 7,5 ton.

W grudniu zeszłego roku - po dwóch latach negocjacji - Komisja Europejska porozumiała się z Niemcami w sprawie wprowadzenia opłat za użytkowanie autostrad w tym kraju przez kierowców samochodów osobowych. Berlin zobowišzał się do wprowadzenia zmian do pierwotnego projektu. Opłatę za winiety krótkoterminowe zróżnicowano według pięciu a nie jak pierwotnie zakładano trzech -  kategorii, uwzględniajšcych pojemnoœć silnika i emisję spalin.

W przypadku najmniej zanieczyszczajšcych œrodowisko samochodów krótkoterminowa winieta na 10 dni ma kosztować 2,5 euro a nie 5 euro. Więcej zapłacš użytkownicy starszych, bardziej zanieczyszczajšcych œrodowisko aut. Najdroższa 10-dniowa winieta ma kosztować 20 euro.

Wœród krytyków niemieckiego myta sš poza Austriakami także eurodeputowani z Polski, Austrii, Belgii, Holandii, Czech i Luksemburga, którzy sš członkami komisji europarlamentu ds. transportu, wysłała list do unijnej komisarz transportu Violety Bulc.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL