Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Transport drogowy

Czy most na Krym się zawali?

Fotolia
Budowa mostu z Rosji na Krym stanęła, bo konstrukcja mostu osiada, twierdzš Ukraińcy. Rosjanie zaprzeczajš.

O poważnych problemach budowniczych mostu przez Zalew Kierczeński poinformował 5 wrzeœnia ukraiński Dialog.ua, powołujšc się na kilka niezależnych Ÿródeł. „Pojawiły się poważne problemy techniczne, które nie pozwolš na na skończenie budowy".

Chodzi o to, że filary mostu majš osiadać na co najmniej metr i budowniczowie nie majš pomysłu, jak temu zaradzić. Prace zostały wstrzymane i nie wiadomo kiedy znów ruszš.

Doniesieniom zaprzeczył Arkadij Rotenberg jeden z najbliższych ludzi Władimira Putina i właœciciel firmy budujšcej most. Biznesmen podczas konferencji prasowej w czwartek we Władywostoku zaproponował, by pojechać na plac budowy, a potem oceniać. Wczoraj na oficjalnej stronie mostu w YouTube firma zamieœciła filmik, na którym widać przepływajšcy przez przelot pod mostem statek Azow oraz częœć budowanego mostu. Nie można jednak ocenić czy budowa trwa czy stanęła.

Most na Krym miał być kolejowo-drogowy, w sumie 7,5 km nad wodš, plus 11,5 km łšczšcych je dróg na Mierzei Tuzlińskiej. Czteropasmowa częœć drogowa ma mieć przepustowoœć do 40 tys. samochodów na dobę i prędkoœć do 120 km/h. Częœć kolejowa miała zapewnić ruch pocišgów z maksymalnš szybkoœciš do 160 km/h.

Planowano, że całoœć będzie gotowa do końca 2018 r. Jednak w połowie kwietnia 2016 r przedstawiciel Rosawtodor (odpowiednik polskiej GDDKiA) zapowiedział, że częœć kolejowa mostu nie powstanie do końca czerwca 2019 r. Urzędnik tłumaczy, że podany wczeœniej termin był „wstępny". Teraz okazuje się, że budowa częœci kolejowej mostu wymaga „więcej czasu i okazuje się bardziej skomplikowana niż zakładano". Urzędnicy zapewniajš, że pierwsze próbne pocišgi pojadš mostem w końcu 2019 r.

Strojgazmontaż - wykonawca mostu to firma Arkadija Rotenberga pienišdze na budowę dostała awansem w końcu 2015 r. Całoœć ma kosztować 3,48 mld dol.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL