Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Transport drogowy

Budimex za 913 mln zł wybuduje 14,7 km obwodnicy Olsztyna

Firma Budimex podpisała we wtorek umowę z olsztyńskim oddziałem Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad na wybudowanie 14,7 km południowej obwodnicy Olsztyna. Droga, o którš samorzšdowcy i politycy zabiegali od ponad 10 lat ma być gotowa w 2018 roku.
Znajdzie się ona w cišgu drogi ekspresowej S 51, obejmie 14,7 km od węzła Olsztyn-Południe do węzła Olsztyn Wschód. Trasa, która od południa będzie omijać Olsztyn zostanie zbudowana na terenie zarówno Olsztyna jak i gmin Stawiguda, Purda, Barczewo. W okolicy wsi Wójtowo nowa trasa połšczy się z droga krajowš nr 16, która prowadzi z Olsztyna na Mazury. Inwestycja Budimexu będzie realizowana w systemie „Projektuj i buduj". Obecny przy podpisaniu umowy pomiędzy GDKiA, a Budimexem wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit przypomniał, że o tę drogę od bardzo wielu lat zabiegali "politycy wszystkich opcji". "To, że jest umowa, że powstanie obwodnica to wspólny sukces ludzi, którzy tu mieszkajš" - mówił Szmit, który od wielu lat jest aktywnym politykiem PiS w warmińsko-mazurskim. Marszałek warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin podkreœlił, że obwodnica Olsztyna znacznie polepszy komunikację drogowš w tej częœci regionu, co może się przełożyć na wzrost atrakcyjnoœci inwestycyjnej.
Obwodnicę Olsztyna będš budowały dwie firmy: Budimex od wschodniej strony, zaœ od zachodniej konsorcjum firm Intercor z Zawiercia oraz Most z Sopotu (10 km drogi zbudujš za 387,5 mln zł). Budowa zachodniej częœci obwodnicy już jest prowadzona, ale rozpoczęto jš z kłopotami, ponieważ jeden z uczestników przetargu odwołał się, bezskutecznie, od rozstrzygnięcia do Krajowej Izby Odwoławczej. Obecny na podpisaniu umowy prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz zwrócił uwagę, że do pełnej budowy południowej obwodnicy Olsztyna potrzebny jest kolejny przetarg - na budowę węzła Olsztyn Pieczewo. "W mojej ocenie taki przetarg winien być rozpisany jak najszybciej, by powstała pełna inwestycja" - powiedział w rozmowie z PAP Grzymowicz. Przetargu na budowę tego węzła, który miałby połšczyć z obwodnicš południowe, sypialniane dzielnice Olsztyna na razie nie ma. Olsztyński ratusz i GDKiA wzajemnie przerzucajš się odpowiedzialnoœciš za ten stan rzeczy, ale obie strony deklarujš, że zależy im na jak najszybszym przetargu na tę budowę. Olsztyn chce też zbudować północnš obwodnicę miasta, która będzie prowadziła w stronę przejœcia granicznego z Rosjš, ale na razie nie jest znany nawet jej potencjalny przebieg. Olsztyn jest jedynym miastem wojewódzkim w kraju, które nie ma zbudowanej obwodnicy. Pierwsze rozmowy i uzgodnienia ws. południowej nitki obwodnicy prowadzono już w 1998 roku, a pierwsze umowy na koncepcję budowy drogi podpisano w 2005 roku.
ródło: ekonomia.rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL