Dziś o wejściu Ukrainy do Europejskiej Sieci Transportowej TEN-T, informuje ukraiński MSZ. Stosowne porozumienie podpisał szef MSZ Ukrainy Paweł Klimkin i unijna minister spraw zagranicznych Federika Mogerini. Poszerzenie TEN-T o kraje sąsiadujące z Unią jest zgodne z decyzją KE i szefów resortów transportu Wspólnoty oraz państw Partnerstwa Wschodniego z lipca 2016 r.

System TEN-T zakłada powstanie do 2050 r nowego, współpracującego ze sobą systemu transportu. Wchodzić w jego skład mają 94 porty morskie, 38 lotnisk i ok. 15 tys. km dróg szybkiego ruchu i autostrad.

Według danych KE budżet na rozwój infrastruktury transportowej w krajach Unii w latach 2014-2020 wynosi 25-26 mld euro. Największym atutem Ukrainy są państwowe koleje. Magistrale kolejowe są strategicznym aktywem Ukrainy i kluczowym elementem połączeń kolejowych Unii z Rosją i Azją Centralną. Przez Ukrainę przebiegają 4 z 10 głównych korytarzy paneuropejskiego transportu kolejowego.

Kolejowa spółka zarządza 21,5 tys. km torów kolejowych (47 proc. z nich jest zelektryfikowanych), 4 tys. lokomotyw i 123 tys. wagonów. „Ukrżaliznytsia” ma 60 proc. udział w przewozach towarowych i 38 proc. w pasażerskich. Jej największym problemem jest korupcja i wymagający unowocześnienia tabor.

Najgorzej na Ukrainie wyglądają drogi. Ich stan jest oceniany jako najgorszy w Europie.