Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Terroryzm

Austria nie chciała leczyć domniemanego terrorysty. Zmarł

Twitter
Zmarł Temirlan Maczalikaszwili, który podejrzany był o wspieranie terrorysty ze Stambułu. Wczeœniej odmówiono mu operacji chirurgicznej w Austrii.

Mężczyzna zmarł w œrodę rano w szpitalu w Tbilisi. 19-latek znajdował się w œpišczce po tym, gdy został postrzelony w głowę podczas operacji sił specjalnych w Gruzji, 26 grudnia. Podejrzewano, że jest on powišzany z Czeczenem Ahmedem Czatajewem, domniemanym głównym organizatorem zamachu na lotnisku w Stambule w 2016 roku, w którym zginęło 46 osób, a ponad 200 zostało rannych. Czatajew zginšł podczas operacji antyterrorystycznej w gruzińskiej stolicy Tbilisi w listopadzie.

Na proœbę rodziny, gruzińskie ministerstwo zdrowia negocjowało z wieloma zagranicznymi szpitalami w sprawie leczenia pacjenta. Prawnicy dšżyli do przyznania mu statusu ofiary, co pozwoliłoby obserwować toczšce się dochodzenie w sprawie jego zranienia.

Władze gruzińskie zwróciły się z proœbš, aby Maczalikaszwili mógł poddać się operacji chirurgicznej w wiedeńskim szpitalu, ale rzecznik austriackiego ministerstwa spraw wewnętrznych powiedział, że rzšd zawetował jego wjazd do kraju.

- Pojawienie się Maczalikaszwiliego stanowiłoby poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa wewnętrznego - powiedział rzecznik. Dodał także, że gdyby mężczyzna wjechał do Austrii, możliwe byłby próby ratowania go bšdŸ szantażu.

Uważa się, że Austria jest krajem, w którym znajduje się najwięcej zagranicznych dżihadystów w Europie.t

ródło: civil.ge, thelocal.at

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL