Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Telewizja

Serial „Gypsy” o podwójnym życie psychoterapeutki

materiały
Serial „Gypsy” jak na produkcję o życiu erotycznym ma w sobie wyjštkowo mało napięcia i zmysłowoœci.

Bohaterkš  historii jest psychoterapeutka Jean, która prowadzi poukładane życie z mężem Michaelem i uroczš córkš Dolly. Codziennie kursuje ze spokojnego domu położonego na przedmieœciach Nowego Jorku do swojego gabinetu na Manhattanie, gdzie przyjmuje pacjentów. Jednak tylko na pozór jest to szczęœliwe, spełnione życie profesjonalistki. Akcja serialu rozpoczyna się w momencie przesilenia, kiedy w życiu Jean wszystko zaczyna się sypać.

W głównš rolę wcieliła się brytyjska aktorka Naomi Watts (znana z „Mulholland Drive”, „21 gramów” czy „King Konga”). Jej męża gra Billy Crudup, ostatnio widziany na ekranach m. in. w „Obcym: Przymierzu” Ridleya Scotta. Niestety, zarówno aktorzy grajšcy główne role jak i wykonawcy drugiego planu nie wnoszš szczególnej wartoœci do serialu wyprodukowanego przez Netflix. Amerykański magazyn „E!” okreœlił Naomi Watts mianem „najgorszej terapeutki w historii”, choć "New York Times" bronił aktorki, obarczajšc winš scenarzystów produkcji za słaby efekt końcowy.

W pierwszym odcinku dziesięcioczęœciowej serii obserwujemy wizyty pacjentów w gabinecie Jean. Mamy tu nadopiekuńczš matkę trzydziestoletniej kobiety, która lęka się, że jej córka zawsze już będzie samotna. Do Jean przychodzi także młoda kobieta uzależniona od leków, która przez swój nałóg zaczyna coraz bardziej się staczać. Do terapeutki przychodzi także dwudziestoparoletni chłopak, który nie może się otrzšsnšć po rozstaniu z dziewczynš, z którš trwał w toksycznym, wyniszczajšcym zwišzku.

Tymczasem po godzinach psychoterapeutka Jean z coraz mniejszš ochotš wraca do domu. Zamiast tego zaczyna odwiedzać nocny klub, gdzie poznaje młodš, pięknš kelnerkę, marzšcš o karierze muzycznej. Okazuje się, że jest to właœnie ta dziewczyna, która zostawiła młodego pacjenta Jean. Zaintrygowanie psychoterapeutki zaczyna przeistaczać się w obsesję. Jean coraz silniej dręczš nieznane dotychczas pragnienia i seksualne pokusy. Kobieta zmienia swój dotychczasowy styl i wyglšd, coraz silniej angażuje się w niedookreœlonš relację z dziewczynš. Coraz głębiej także wchodzi w relacje z innymi pacjentami, znacznie wychodzšce poza standardowy układ pacjent-lekarz. Nie umyka to uwadze jej męża, który również zmaga się z pokusami. Bowiem jego młoda koleżanka z pracy coraz wyraŸniej daje mu do zrozumienia, że pomimo żony i dziecka, jest dla niej niezwykle atrakcyjny.

Pomimo mielizn aktorskich serial miejscami jest ciekawy, a kolejne wštki intrygujš na tyle by oglšdać je dalej. Całoœciowy efekt pozostawia jednak głębokie poczucie niedosytu.

Krytyk z "New York Timesa" James Poniewozik okreœlił „Gypsy” jako nieudanš powtórkę ze znakomitego serialu „The Affair”, a wielu recenzentów za największš wadę nowej produkcji Netflixa uznało przede wszystkim bijšcš z ekranu nudę. Jedni widzowie będš próbowali się w tej nudzie rozsmakować, inni po prostu wyłšczš serial po pierwszym lub drugim odcinku.

Nie ma w „Gypsy” dobrze zrealizowanych scen psychoanalizy, jak choćby w amerykańskim serialu „Terapia” czy jego polskiej wersji „Bez tajemnic”. A także jak na serial opowiadajšcy o ukrytych pragnieniach i pożšdaniu, bardzo mało jest w nim erotycznego napięcia. To zaskakujšce, zwłaszcza że producentkš i jednym z reżyserów serialu była Sam Taylor-Johnson, która stała za kamerš przy filmie „50 twarzy Greya” - ponoć najgłoœniejszym erotyku naszych czasów.

„Gypsy”, serial psychologiczny, prod. Netflix, USA 2017, 10 odcinków po 51 minut.

Twórcy: Lisa Rubin.

Obsada: Naomi Watts, Billy Crudup, Sophie Cookson, Karl Glusman, Melanie Liburd.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL