Piotr Fronczewski w „Ja Feuerbach” w TVP 2

aktualizacja: 26.03.2016, 17:56

Niezwykła kreacja Piotra Fronczewskiego w „Ja Feuerbach”. Spektakl pokaże w niedzielę w TVP 2 Studio Teatralne Dwójki.

Tytułową postacią tej opowieści autorstwa niemieckiego dramatopisarza Tankreda Dorsta jest Aktor, który przychodzi na przesłuchanie do teatru, by dostać rolę. Nie jest w zawodzie nowicjuszem, ale doświadczonym aktorem. Przyznaje się do siedmiu lat „pauzowania” – „w ciągu tych siedmiu lat chłonąłem życie”. Teraz stoi na pustej scenie, lecz nawet nie przed reżyserem, a jego asystentem i snuje zwierzenia z życia. Stają się dramatyczną spowiedzią…

W rozmaitych inscenizacjach dramatu Dorsta rolę Aktora kreowali zawsze najwybitniejsi, bo stanowi ona nie tylko pewnego rodzaju sumę doświadczeń zawodowych, ale i stawia wysokie wymagania skupienia na sobie uwagi publiczności przez niemal cały czas trwania przedstawienia. „Ja Feuerbach” to właściwie monodram.

Do najsłynniejszych polskich inscenizacji tego tekstu należy spektakl zarejestrowany w 1990 roku. Rolę głównego bohatera zagrał  w nim Tadeusz Łomnicki, tworząc jedną ze swoich najlepszych, a zarazem ostatnich kreacji, uprzednio wykonując ją na deskach Teatru Dramatycznego w Warszawie. Ów spektakl on także wyreżyserował. Podobnie ma się rzecz z przedstawieniem, które zobaczą widzowie w najbliższą niedzielę. Tym razem w podwójnej roli (aktora i reżysera) występuje Piotr Fronczewski, kreował ją także w warszawskim Teatrze Ateneum (premiera 2 lutego 2013 roku). W spektaklu partnerują mu – Grzegorz Damięcki jako asystent reżysera oraz Maria Ciunelis.

Spektakl zostanie zaprezentowany z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru obchodzonego 27 marca. Ustanowiony został z inicjatywy Międzynarodowego Instytutu Teatralnego w 1961 roku dla upamiętnienia inauguracji w Paryżu w 1957 roku Teatru Narodów – festiwalu, na którym spotkały się zespoły z obu stron „żelaznej kurtyny”. Z okazji tego święta co roku publikowane jest orędzie.

W tym roku poproszony o jego napisanie został rosyjski reżyser teatralny i pedagog Anatolij Wasiljew. W końcowych zdaniach napisał: „I tylko jedna forma teatru nie jest potrzebna – jest nią teatr gier politycznych, teatr politycznych pułapek, teatr polityków, teatr polityki. Teatr codziennego terroru - osobistego i zbiorowego, teatr trupów i teatr krwi na placach i ulicach, w stolicach i na prowincji, między religiami i etnosami”.

Polskie orędzie zaproponuje w tym roku Anna Augustynowicz.

Telewizyjna premiera „Ja Feuerbach” o godz. 22.25.

Komentarz dnia
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE