Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Telewizja

Cykl dokumentalny "Mapa ginšcego świata”

Mapa ginšcego œwiata w TVP 1
PAT
Takie przesłanie płynie z nowego czteroodcinkowego polskiego cyklu dokumentalnego „Mapa ginšcego œwiata”. Jego gospodarzem i przewodnikiem jest Mateusz Damięcki, który wraz z ekipš telewizyjnš wyruszył w podróż do Kenii, na Sri Lankę, Madagaskar i do Wietnamu w poszukiwaniu zagrożonych wymarciem gatunków.

Na pierwszym planie tych wypraw jest  jednak nie tylko podziwianie unikatowej egzotycznej flory i fauny, ale pokazanie jak szybko mogš stać się jedynie historiš. Co 25 minut z powierzchni Ziemi znika bezpowrotnie jeden gatunek. Jest to proces postępujšcy w tempie, które dotychczas nie miało miejsca.

W pierwszym odcinku „Kenia. Bezbronne kolosy” widzowie poznajš dramatycznš sytuację słoni zagrożonych wyginięciem nawet w tamtejszych parkach narodowych, ponieważ ich kły sš towarem tak pożšdanym, że potyczki strażników z kłusownikami sš małymi wojnami,  konfrontacjami z uzbrojonymi i zdeterminowanymi ludŸmi. W Azji koœć słoniowa jest symbolem statusu społecznego, a wiara w leczniczš moc rogu nosorożca powoduje, ze osišgajš one zawrotne ceny – za ten ostatni płaci się 60 tysięcy dolarów za kilogram.

Według danych Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego co roku trafia do nas 1,5-2 mln metrów szeœciennych egzotycznego drewna, ale trudno oszacować, jak wiele pozyskano go nielegalnie. Przypuszcza się, że może to być nawet niemal 20 procent. Ta rabunkowa gospodarka rujnuje lasy deszczowe i niszczy naturalne œrodowisko wielu gatunków zwierzšt.

Na Sri Lance w sklepikach z pamištkami bez kłopotu można kupić biżuterię z koralowców, zębów tygrysa, czy rekina, a nawet bibeloty z koœci słoniowej, a  w stolicy Wietnamu, Hanoi, zamawiać potrawy z chronionych prawem zwierzšt.

Tym bardziej warto wiedzieć, że przestępstwem jest nie tylko handel okazami gatunków objętych ochronš na mocy Konwencji Waszyngtońskiej, ale i samo przewożenie ich przez granice, o ile nie posiadamy odpowiednich dokumentów potwierdzajšcych ich legalne pochodzenie.

Pożyteczne.

Pierwszy odcinek cyklu „Mapa ginšcego œwiata” w sobotę 5 marca o 8.55 w TVP 1.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL