Telekomunikacja i IT

MCI kupuje węgierskiego lidera rynku insurtech

Fundusz zarządzany przez Tomasza Czechowicza zamyka rok imponującą transakcją.

Grupa MCI przejęła właśnie Netrisk.hu i tym samym weszła na rynek węgierski. Netrisk to wiodący na Węgrzech broker ubezpieczeniowy w kanale online. Firma działająca w branży insurtech (innowacyjne technologie w ubezpieczeniach) ma około 30 proc. tamtejszego rynku ubezpieczeń online. Ten zaś stanowi jedną piątą całego, wycenianego na ok. 1,5 mld euro, węgierskiego rynku ubezpieczeń.

Przejęcie Netrisk.hu kosztowało 56,5 mln euro. Inwestycja była współfinansowana przez Mezzanine Management i Bank Gospodarstwa Krajowego. Po tej transakcji fundusze z grupy MCI posiadają ok. 500 mln zł aktywów związanych z sektorem fintech/insurtech (to jeden z trzech największych obszarów ekspozycji funduszy, obok infrastruktury internetowej i e-commerce).

Sprzedającym Netrisk jest fundusz Enterprise Investors, który był w nią zaangażowany od 2010 r. Bezpośredni kupujący to buyoutowy fundusz MCI.EuroVentures, zarządzany przez Private Equity Managers (grupa MCI).

- Netrisk jest wiodącym brokerem ubezpieczeniowym w kanale online w modelu one-stop-shop, z potencjałem do dalszego dynamicznego wzrostu. Impulsami dla jego rozwoju będą zarówno sprzyjające warunki rynkowe, przenoszenie przyzwyczajeń zakupowych konsumentów do online, jak i kompetencje spółki na rynku ubezpieczeń - komentuje Krzysztof Konopiński, partner odpowiedzialny za inwestycję z ramienia MCI.

Fundusz zapowiada, że będzie aktywnie wspierać budowę wartości Netriska. - Spółka już teraz jest rozpoznawalną na Węgrzech marką, z lojalną bazą klientów - dodaje Konopiński.

Łukasz Wierdak, partner inwestycyjny, odpowiedzialny za inwestycje w segmencie fintech w grupie MCI, podkreśla, że Netrisk jest nie tylko liderem na dynamicznie rosnącym rynku dystrybucji produktów ubezpieczeniowych (OC, AC, ubezpieczenia nieruchomości i ubezpieczenia podróżne) w kanale online na Węgrzech. - Spółka zbudowała również marketplace produktów bankowych oraz ofert telekomów i w dalszym rozwoju tych segmentów widzimy duży potencjał. Co więcej, Węgry są pod względem dystrybucji ubezpieczeń w kanale online jednym z najbardziej rozwiniętych rynków w Europie Środkowo-Wschodniej, dlatego na bazie doświadczeń spółki chcielibyśmy zbudować lidera tego segmentu w regionie - tłumaczy.

Netrisk jest 7. spółką z segmentu fintech/insurtech w portfelach funduszy z grupy MCI i drugim internetowym brokerem produktów ubezpieczeniowych. W 2015 r. poprzez inwestycję funduszu Internet Ventures, MCI stało się udziałowcem mfind - jednej z największych porównywarek ubezpieczeń w Polsce. W portfelu MCI są również takie spółki jak: Marketinvoice, iZettle, Dotpay/eCard, Azimo i NaviExpert.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL