Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Telekomunikacja i IT

#RZECZoBIZNESIE: Paweł Soluch: Wirtualna rzeczywistość w medycynie to już nie sci-fi

Rzeczpospolita
VR wpływa coraz bardziej na zachowania lekarzy i formę terapii, którš wybierajš – mówi Paweł Soluch, prezes Neuro Device, goœć programu Michała Niewiadomskiego.

Goœć przyznał, że wirtualna rzeczywistoœć (VR) w medycynie to już nie jest science fiction. - VR wpływa coraz bardziej na zachowania lekarzy i formę terapii, którš wybierajš - mówił Soluch.

- VR w planach krótkoterminowych ma się stać jednš z najbardziej przodujšcych technologii na œwiecie. Medycyna jest zaraz za grami wideo, jako miejsce gdzie można jš stosować – dodał.

Goœć tłumaczył, że na razie VR jest fazie edukacji młodych lekarzy. - W tamtym roku dziekani uczelni medycznych w Polsce rozpoczęli wdrażanie programu budowania centrów symulacji medycznych – przypomniał.

- VR pokazuje jeszcze lepiej niż lekcje anatomii. Możemy symulować niektóre zmiany danej struktury, np. serca. Możemy symulować wszystkie patologie z jakimi lekarz może się spotkać – dodał.

Soluch tłumaczył, że VR wymieszana z rozszerzonš rzeczywistoœciš (AR) już jest wdrażana na etapie badań naukowych.

- Te badania wychodzš poza korytarze instytutów badawczych. Sš już w fazie klinicznej, badań na pacjentach. Np. mamy do czynienia z możliwoœciami nanoszenia na ciało pacjenta wskazówek nawigacyjnych dla chirurga. Neurochirurg przed rozpoczęciem operacji, wie jak wyglšda cała struktura mózgu, w których miejscach znajdujš się okolice odpowiedzialne z mówienie, zapamiętywanie itd. Te struktury mogš być wtedy zaoszczędzone przy usuwaniu guza mózgu – mówił.

Neuro Device pracuje nad okularami, dzięki którym chirurg będzie widział komórki, które sš chore.

- NCBR finansuje taki program z konkursu Strategmed, w którym liderem konsorcjum jest Warszawski Uniwersytet Medyczny, ale robimy to też z Politechnikš Warszawskš i Wrocławskš, jednym z konsorcjantów jest Neruo Device i firma Le Loch. Przygotowujemy procedurę onkologicznš, której efektem będzie pokazanie chirurgowi w którym miejscu znajduje się tkanka nowotworowa, a gdzie zaczyna się tkanka zdrowa. Nasza technologia będzie połšczona z pozostałymi, żeby wyœwietlić na ciele pacjenta, w którym miejscu znajduje się guz, co trzeba wycišć, a co zostawić. W następnym roku będziemy kończyli ten projekt - tłumaczył Soluch.

Przyznał, że stosowana w tym projekcie jest tylko technologia AR. - Ten projekt był planowany 5 lat temu. To pokazuje jak szybko zmienia się technologia. Być może gdybyœmy to teraz planowali, to VR mogłaby być użyta – mówił.

Soluch zdradził, że spotyka się z ludŸmi, którzy sš bardzo entuzjastycznie nastawieni do tego typu rozwišzań. - Oni mówiš, że czekajš i prawdopodobnie pierwsza implementacja tych metod odbędzie się w Polsce – zaznaczył goœć.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL