Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Telekomunikacja i IT

Wirus zaatakował rosyjskie banki, lotniska, metro i media

Bloomberg
Banki z czołowej dwudziestki, lotniska, metro i media zaatakował w Rosji wirus kodujšcy strony. Ataki były też w innych krajach.

Rosyjska firma Group-IB specjalizujšca się przeciwdziałaniu atakom w sieci poinformowała o ataku hakerskim, który miał miejsce we wtorek w drugiej połowie dnia. Wirus, który zaatakował nosi nazwę BadRabbit (ZłyKrólik).

„Miały miejsce próby zarażenia wirusem infrastruktury szeregu rosyjskich banków, które wykorzystujš system wykrywania prób ataków cybernetycznych. Podobieńsko użytego kodu szyfrujšcego wskazuje na atak z wykorzystaniem BadRabbit, który był wykorzystany w lipcowym masowym ataku szyfrujšcego wirusa NotPetya, który sparaliżował firmy energetyczne, telekomunikacyjne i finansowe - wyjaœnił Ilia Saczkow założyciel i dyrektor Group-IB, cytowany przez agencję Prime.

ZłyKrólik zaatakował m.in. agencję Interfaks i petersburski portal Fontanka.ru. Próbował ataków na banki z Top-20 Rosji. Na Ukrainie zaatakował lotnisko w Odessie i metro w Kijowie. Przypadki ataków tego samego wirusa odnotowano też w Turcji i Niemczech.

„Wirus uprzedza, że nie ma sensu samodzielnie próbować rozkodować zaatakowanš stronę. Domaga się 0,05 bitcoina (285 dol. wg. kursu z wtorku) za odblokowanie i zaprasza na specjalnš stronę w sieci Tor" - pisze gazeta Wiedomosti.

Group-IB radzi jak zabezpieczyć strony przed atakiem i żeby w wypadku zarażenia wirusem, nie płacić hakerom.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL