Paragrafem w sztuczną inteligencję

Inteligentne maszyny to przyszłość wielu branż. Już dziś ich funkcjonowanie trzeba jednak uregulować. Dlatego Ministerstwo Rozwoju wzięło AI pod lupę.

Aktualizacja: 26.10.2017 07:26 Publikacja: 25.10.2017 20:38

Paragrafem w sztuczną inteligencję

Foto: Fotolia

Szybko rozwijający się sektor robotyki rodzi pytania o status prawny sztucznej inteligencji (AI). To problem, który należy szybko rozwiązać. Jak tłumaczy Joanna Worona z kancelarii Gardocki i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni, szczególnie istotna wydaje się kwestia odpowiedzialności w przypadku, gdy system AI powoduje szkodę.

– Sytuacja komplikuje się, gdy mamy do czynienia z systemem, który uczy się sam i dalej nadpisuje swój kod źródłowy. W przypadku samochodów automatycznych postuluje się ustanowienie obowiązkowego ubezpieczenia oraz stworzenie funduszu zapewniającego rekompensatę ofiarom wypadków, które uczestniczyły w zderzeniu z takim samochodem. Zasadne byłoby również stworzenie rejestru robotów, w którym ujawniałoby się, kto odpowiada za maszyny i kto opłaca składki od odpowiedzialności cywilnej – tłumaczy mec. Worona.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Biznes
Krzysztof Gawkowski: Nikt nie powinien mieć TikToka na urządzeniu służbowym
Biznes
Alphabet wypłaci pierwszą w historii firmy dywidendę
Biznes
Wielkie firmy zawierają sojusz kaucyjny. Wnioski do KE i UOKiK
Biznes
KGHM zaktualizuje strategię i planowane inwestycje
Biznes
Rośnie znaczenie dobrostanu pracownika