#RZECZoBIZNESIE: Jacek Borek: Na rynku pracy informatyków nie ma recesji

W Accenture w Polsce pracuje ponad 4 tys. osób. Firma stara się ściągnąć do siebie najzdolniejszych polskich programistów – mówi Jacek Borek, dyrektor zarządzający Accenture Technology w Polsce.

Aktualizacja: 28.09.2016 13:34 Publikacja: 28.09.2016 13:00

#RZECZoBIZNESIE: Jacek Borek: Na rynku pracy informatyków nie ma recesji

Foto: Rzeczpospolita

Dzięki takim firmom jak Accenture Polska staje się centrum programowania biznesowego.

W tego typu centrach pracuje już ponad 200 tys. osób i jest to druga pod względem wielkości branża w Polsce. Druga po motoryzacji.

- Na tym rynku panuje prawdziwa wojna o talenty – mówi Jacek Borek i dodaje, że co roku Accenture zatrudnia coraz więcej polskich programistów.

Warszawa jest w stanie przyciągnąć pracowników z całego kraju i chodzi zarówno o położenie geograficzne jak i potencjał stolicy. Mniejsze miejscowości mają zdecydowanie mniej do zaoferowania. Duże ośrodki dominują – dodaje Borek.

- Na rynku informatyków w ciągu ostatnich 20 lat nigdy nie było bezrobocia – podkreśla Jacek Borek i dodaje, że firma Accenture walcząc o pracowników stara się ich przyciągać poprzez innowacyjność. – Młodzi ludzie dostają u nas szansę na robienie rzeczy ciekawych i innowacyjnych – podkreśla.

Najbardziej dojrzałe i rozwinięte centra serwisowe działają głównie na południu Polski w Krakowie i Wrocławiu. Dynamicznie rozwija się też Gdańsk i Warszawa.

- Warszawa jest w stanie przyciągnąć pracowników z całego kraju – podkreśla Borek dodając, że chodzi zarówno o położenie geograficzne jak i potencjał stolicy. Mniejsze miejscowości mają zdecydowanie mniej do zaoferowania. Duże ośrodki dominują.

Polska ma przed sobą kilka lat dobrego i stabilnego rozwoju tej branży – uważa Jacek Borek i podkreśla, że rośnie ranga naszego kraju, jako centra usług informatycznych. I mimo, że raczej nie mamy szans na zastąpienie Indii, Filipin czy Daleki Wschód, to wypracowaliśmy sobie ważną niszę. Naszym atutem jest położenie geograficzne. Dzięki temu rynek usług informatycznych w Polsce wciąż mocno rośnie.

- Polska zaczęła od prostych usług, ale teraz rozwija usługi innowacyjne – podkreśla Jacek Borek.

Po pierwsze SAP – w którym Polska się zaczęła specjalizować.

Po drugie system bankowy – usługi dla tego sektora też rośną na polskim rynku.

Tempo rozwoju usług SAP w naszym kraju jest imponujące i wynosi 10 proc. rocznie. Na całym rynku światowym dynamika wzrostu wynosi około 5 proc. - To jest rynek wart ponad miliard złotych – podkreśla Jacek Borek.

Usługi SAP są już wykorzystywane we wszystkich branżach, ale wciąż jest potencjał do rozwoju. Sektor publiczny i finansowy to nowy obiecujący rynek dla SAPa – uważa Jacek Borek.

Zaletą polskich firm informatycznych jest przede wszystkim to, że potrafią być bardzo innowacyjne. – To my wdrażamy często rozwiązania, które są potem wykorzystywane i wdrażane na całym świecie – podkreśla Borek.

- Ważnym trendem w informatyce jest na przykład to, że nowe rozwiązania muszą być szybkie – analityka musi działać tu i teraz oraz dostosowane do specyfiki klienta – podkreśla.

Ta branża nie boi się spowolnienia. – Nie widzę narzekania na brak zamówień, na brak pracy – przeciwnie. W tej chwili mamy deficyt pracowników, deficyt talentów – mówi Jacek Borek i zachęca do tego, by decydować się na karierę informatyka i programisty, bo ta dziedzina ma wciąż ogromny potencjał i możliwości rozwoju.

 

W centrach nowoczesnych usług dla biznesu (BPO/ Shared Services Centers/ Reserch&Development) pracuje w Polsce już ponad 200 tys. osób i jest to druga pod względem wielkości branża w kraju. Druga po motoryzacji.

W Polsce jest już 500-600 takich centrów, a co roku powstaje 50-60 nowych. Najbardziej dojrzałe i rozwinięte centra działają głównie na południu Polski w Krakowie i Wrocławiu. Dynamicznie rozwija się też Gdańsk i Warszawa.

 

Dzięki takim firmom jak Accenture Polska staje się centrum programowania biznesowego.

W tego typu centrach pracuje już ponad 200 tys. osób i jest to druga pod względem wielkości branża w Polsce. Druga po motoryzacji.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Wielkie firmy zawierają sojusz kaucyjny. Wnioski do KE i UOKiK
Biznes
KGHM zaktualizuje strategię i planowane inwestycje
Biznes
Rośnie znaczenie dobrostanu pracownika
Materiał partnera
Handel z drugiej ręki napędza e-commerce
Materiał partnera
TOGETAIR 2024: drogi do ocalenia Ziemi