Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Telekomunikacja i IT

Producenci smartfonów bijš kolejne rekordy cenowe

Nowy iPhone 8 przyniósł sporo rozczarowań
materiały prasowe
Zaprezentowana właœnie przez Apple nowa seria iPhone'ów nie zaskoczyła przełomowymi rozwišzaniami, tylko cenš. Tak drogo jeszcze nie było.

Premiera iPhone'ów serii 8 oraz nowej wersji X, wypuszczonej specjalnie z okazji 10-lecia smartfonów Apple, nie przyniosła oczekiwanych fajerwerków. A wynikało to choćby z tego, że na długo przed wtorkowš konferencjš wyciekła spora garœć informacji o tych urzšdzeniach. Mimo to zaskoczeń i tak byłoby niewiele.

Firma kierowana przez Tima Cooka ogłosiła np. wprowadzenie ładowania indukcyjnego (bezprzewodowego) dla nowej serii swoich telefonów, uznajšc to za jeden z przełomów technologicznych. Problem w tym, że takie rozwišzania konkurencyjni producenci oferujš już od dawna.

Negatywnych zaskoczeń było więcej. Największym jest cennik. Wygórowany. Apple nie jest jednak jedynym, który podbija stawki za swoje urzšdzenia. Producenci smartfonów już od paru lat konsekwentnie podnoszš ceny swoich topowych smartfonów. Można powiedzieć wręcz o rywalizacji Apple i Samsunga w tym zakresie.

W 2008 r. za iPhone'a trzeba było zapłacić 600 dol. Kilka miesięcy po premierze ceny jednak spadły do 399 dol. W kolejnych latach było już drożej, choć ceny utrzymywały się na doœć stabilnym poziomie.

Za iPhone'a 4s, potem iPhone'a 5, czy serię 6 i 7 trzeba było zapłacić ok. 850 dol. Więcej kosztowały wersje 6 Plus i 7 Plus (powyżej 900 dol.). W tym roku jednak Apple pobił swój rekord. Za iPhone'a X w wersji 64 GB w Polsce fani tej marki będš musieli bowiem zapłacić prawie 5 tys. zł. Ci, których nie będzie stać na ten topowy model, mogš wybrać najtańszy z nowej serii – iPhone 8. Ale i ten będzie kosztował ok. 3,5 tys. zł.

Samsung też mocno pompuje ceny swoich smartfonów. Wystarczy wspomnieć, że jeszcze w 2010 r., gdy ruszała seria Galaxy S, Koreańczycy żšdali za ten sprzęt ok. 500 dol. Wersje SII i SIII były „jedynie" o 100 dol. droższe. Ale mogło to wynikać z tego, że Samsung wprowadził topowy model Galaxy Note z najwyższej półki cenowej. Zapłacić za niego trzeba było już 700 dol.

W tym roku ceny za wiodšce telefony Samsunga wzrosły i zbliżyły się do granicy 1 tys. dol. Wiele wskazuje na to, że miłoœnicy najnowszych modeli smartfonów będš musieli przyzwyczaić się do drogich zakupów.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL