Cyfryzacja to szansa na skok cywilizacyjny

Przez 10 lat wartość dodana gospodarki może się zwiększyć o 22 proc.

Publikacja: 25.08.2016 06:00

Cyfryzacja to szansa na skok cywilizacyjny

Foto: sxc.hu

Jesteśmy u progu rewolucji cyfrowej. Teraz polska gospodarka wykorzystuje zaledwie 8 proc. swojego cyfrowego potencjału. Dla Europy Zachodniej ten wynik jest lepszy o 4 pkt proc., a dla USA o 10 pkt proc. – wynika z raportu firmy McKinsey, do którego dotarła „Rzeczpospolita".

Jest się o co bić

Eksperci podkreślają, że cyfryzacja sama w sobie nie jest celem. To narzędzie służące do zmiany modeli biznesowych, a gra jest warta świeczki. Według niektórych badań aż 30 proc. obecnych firm zniknie z rynku z powodu transformacji cyfrowej. Tymczasem – jak podaje Deloitte – jedynie 41 proc. polskich przedsiębiorstw ma opracowany plan transformacji cyfrowej.

Z analiz McKinseya wynika, że przedsiębiorstwa z branż zaawansowanych cyfrowo rosną w Polsce prawie trzy razy szybciej niż tradycyjne. W ciągu najbliższej dekady dzięki cyfryzacji wartość dodana polskiej gospodarki mogłaby się zwiększyć nawet o 22 proc. Obecnie jest szacowana na 589 mld euro – to poziom o połowę niższy od tego, który nasz kraj mógłby wypracować, gdyby osiągał taką produktywność jak kraje Europy Zachodniej. Pod tym względem na razie jesteśmy mocno w tyle. Szacuje się, że cyfryzacja pozwoliłaby zmniejszyć tę lukę o 12–21 proc.

Co ciekawe, pod względem wykorzystania technologii cyfrowych Polska niewiele odstaje od Europy Zachodniej. Chętnie zawieramy transakcje online i komunikujemy się, wykorzystując zaawansowane technologie. Natomiast gorzej wypadamy pod względem podaży zasobów cyfrowych. Firmy za mało inwestują w innowacyjne aktywa i zatrudniają za mało specjalistów.

Co z bezpieczeństwem

Cyfryzacja dotyka praktycznie wszystkich aspektów naszego życia. Internet rzeczy, spersonalizowane usługi i wirtualna rzeczywistość to tylko przykłady. Cyfryzacja niesie ze sobą wiele szans, ale też zagrożenia, wśród których najczęściej wymienia się obawę o bezpieczeństwo.

– W ostatnich latach błędów po stronie firm IT było stosunkowo niewiele, a źródłem ewentualnych problemów zazwyczaj są użytkownicy, którzy niefrasobliwie korzystają z sieci, udostępniając zbyt wiele osobistych danych, pozbawiając się w ten sposób anonimowości – podkreśla Aleksander Fafuła, ekspert z zespołu Big Data w PwC.

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki: k.kucharczyk@rp.pl

Opinia

Wojciech Krok, partner lokalny w McKinsey & Company

Zmiany, które niesie cyfryzacja, są dla Polski szansą, by wejść do grona najbardziej zaawansowanych gospodarek. Aby tak się stało, Polska nie powinna się ograniczać do wspierania start-upów czy klastrów technologicznych. Jeśli cyfryzacja ma znacząco podnieść produktywność, powinna nastąpić w jej sercu – również w sektorach, które wydają się „niecyfrowe", jak górnictwo, produkcja czy transport. Natomiast w zaawansowanych cyfrowo, jak handel detaliczny czy bankowość, moglibyśmy prześcignąć Europę Zachodnią w produktywności.

Jesteśmy u progu rewolucji cyfrowej. Teraz polska gospodarka wykorzystuje zaledwie 8 proc. swojego cyfrowego potencjału. Dla Europy Zachodniej ten wynik jest lepszy o 4 pkt proc., a dla USA o 10 pkt proc. – wynika z raportu firmy McKinsey, do którego dotarła „Rzeczpospolita".

Jest się o co bić

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Rząd PiS obiecał miliardy na Izerę. Chiński partner może porzucić projekt
Biznes
Skarbówka ściągnęła z TVN wysoką karę KRRiT za reporaż o Karolu Wojtyle
Biznes
Sieci 5G w Polsce zrównały zasięg
Biznes
System kaucyjny zbudują sprytni, a nie duzi, gracze
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Biznes
Praktycznie o przyszłości otwartego oprogramowania. Konferencja Open Source Day 2024 już 18 kwietnia