Dystrybutorzy IT ostatnio są na cenzurowanym. Pod lupę wziął ich fiskus, a wprowadzony w lipcu 2015 r. odwrócony VAT uderzył w ich przychody. Żeby zwiększać marżę, muszą poszerzać oferty i szukać oszczędności. Nic więc dziwnego, że rynek się konsoliduje. ABC Data właśnie ogłosiła, że przejmuje ponad 80-proc. pakiet akcji spółki S4E. W reakcji na tę informację kurs tej ostatniej wzrósł we wtorek o 20 proc. Akcjonariusze ABC Daty byli bardziej powściągliwi, ale również zareagowali pozytywnie.

– Przejęcie S4E stanowi element realizacji naszej strategii. Firma jest jednym z największych w Polsce dystrybutorów wartości dodanej. Szacujemy, że dzięki tej transakcji przychody grupy w obszarze wartości dodanej w 2018 r. sięgną nawet 1,5 mld zł – mówi „Rzeczpospolitej" Ilona Weiss, szefowa ABC Daty. Teraz spółka czeka na zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. – S4E prowadzi działalność biznesową od 2001 r., a jej oferta jest komplementarna wobec naszej. Liczymy na duże efekty synergii i jesteśmy przekonani, że w przypadku przejęcia tej firmy 1+1 da więcej niż 2 – dodaje Weiss.

Głównymi graczami w branży oprócz ABC Daty są AB i Action. Ten ostatni mocno ucierpiał w wyniku decyzji fiskusa. W efekcie banki ograniczyły mu finansowanie i musiał rozpocząć postępowanie sanacyjne. Jego przychody spadają, na czym korzysta konkurencja.

ABC Data niedawno informowała, że zwiększyła udziały o blisko 2 pkt proc. i kontroluje obecnie 23 proc. rynku. Przykład Actionu zrodził jednak pytanie, czy inne firmy mogą podzielić jego los. – Jeśli chodzi o postępowania prowadzone przez urzędy skarbowe, ABC Data zawsze do transakcji handlowych podchodziła z dużą ostrożnością. Kontrole, o których informowaliśmy w raportach okresowych, są dalej w toku, o wyniku poinformujemy po ich zakończeniu – mówi Weiss. Dodaje, że spółka nie ma ze strony instytucji finansowych żadnych sygnałów świadczących o tym, że zwiększona ostrożność, z jaką podchodzą do branży, będzie miała wpływ na biznes ABC Daty.

Dominującym akcjonariuszem w ABC Dacie jest MCI Capital. Szuka kupca na to aktywo, ale dużej presji nie czuje, bo spółka co roku zasila jego konto sutą dywidendą. We wtorek MCI opublikował raport za I półrocze. Wypracował 48,2 mln zł zysku netto. MCI.EuroVentures i MCI.TechVentures, czyli największe fundusze, których certyfikaty inwestycyjne posiada MCI, aktywnie działają na rynkach powiązanych z gospodarką cyfrową. W ostatnich miesiącach do portfela MCI.EuroVentures dołączyły spółki Lifebrain, Mobiltek, eCard i ATM.