Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Telekomunikacja i IT

Ile kosztował świat cyberatak?

123rf.com
Globalny atak hakerski z końca czerwca spowodował na œwiecie straty szacowane na 53 mld dolarów. To strat po przejœciu huraganu.

Takie dane podali analitycy Lloyd's of London i Cyence. „Globalny atak cybernetyczny może doprowadzić do strat w gospodarce globalnej na poziomie 53 mld dol. Odpowiada to poziomowi katastrofy naturalnej jak np. huragan Sandy z 2012 r" - cytuje analityków agencja Reuters.

W przedstawionej analizie specjaliœci skupili się na potencjalnych stratach finansowych od złamania zabezpieczeń informacji w chmurach oraz ataku na operacyjne systemy komputerowe zarzšdzajšce zakładami produkcyjnymi na całym œwiecie.

- Ponieważ ataki cybernetyczne sš wirtualne, trudno zrozumieć, jak będš wpływać na duże struktury i wydarzenia - podkreœliła Inga Beale szefowa Lloyd's of London.

Ataki na systemy w wielu firmach œwiata miały miejsce 27 czerwca. Najmocniej hakerzy uderzyli w firmy naftowe, energetyczne, telekomunikacyjne, farmaceutyczne a także instytucje rzšdowe.

Krajem który miał ucierpieć najsilniej, była Ukraina. Ucierpiały także Rosja i wiele krajów zachodnich. Wirus, który szyfrował komputery i domagał się za odblokowanie danych konkretnych sum, został ostatecznie zaliczony do nowej rodziny wirusów komputerowych. Kaspersky Lab. nazwał go ExPetr.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL