Ile kosztował świat cyberatak?

aktualizacja: 17.07.2017, 12:06
Foto: 123rf.com

Globalny atak hakerski z końca czerwca spowodował na świecie straty szacowane na 53 mld dolarów. To strat po przejściu huraganu.

REDAKCJA POLECA

Takie dane podali analitycy Lloyd's of London i Cyence. „Globalny atak cybernetyczny może doprowadzić do strat w gospodarce globalnej na poziomie 53 mld dol. Odpowiada to poziomowi katastrofy naturalnej jak np. huragan Sandy z 2012 r" - cytuje analityków agencja Reuters.

W przedstawionej analizie specjaliści skupili się na potencjalnych stratach finansowych od złamania zabezpieczeń informacji w chmurach oraz ataku na operacyjne systemy komputerowe zarządzające zakładami produkcyjnymi na całym świecie.

- Ponieważ ataki cybernetyczne są wirtualne, trudno zrozumieć, jak będą wpływać na duże struktury i wydarzenia - podkreśliła Inga Beale szefowa Lloyd's of London.

Ataki na systemy w wielu firmach świata miały miejsce 27 czerwca. Najmocniej hakerzy uderzyli w firmy naftowe, energetyczne, telekomunikacyjne, farmaceutyczne a także instytucje rządowe.

Krajem który miał ucierpieć najsilniej, była Ukraina. Ucierpiały także Rosja i wiele krajów zachodnich. Wirus, który szyfrował komputery i domagał się za odblokowanie danych konkretnych sum, został ostatecznie zaliczony do nowej rodziny wirusów komputerowych. Kaspersky Lab. nazwał go ExPetr.

Komentarz dnia
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE