Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Telekomunikacja i IT

Sieć Play wyceniona w publicznej ofercie na 9 mld złotych

Fotorzepa
Z dużš premiš wobec Orange Polska, porównywalnie z Cyfrowym Polsatem. Tak inwestorzy wycenili walory mobilnej sieci wchodzšcej na GPW.

W czwartek zakończyła się budowa księgi popytu na akcje Play Communications, do której to firmy należy sieć komórkowa Play.

Do zamknięcia tego wydania „Rzeczpospolitej" nie była znana ostateczna cena, po jakiej udziałowcy telekomu sprzedadzš (poprzez spółkę z Luksemburga Play Holdings 1) walory. Nasze Ÿródła wskazywały, że ostateczna cena to 36 zł. To dolny pułap zrewidowanych dzień wczeœniej widełek (cena maksymalna pierwotnie wynosiła 44 zł, a po rewizji – jak pisaliœmy – 38 zł).

Do inwestorów indywidualnych kierowanych było do 5 proc. oferty, czyli maksymalnie 6 mln walorów. Sprzedajšcy mogli jednak zmienić zdanie. Ile akcji ostatecznie przypadnie w udziale tej transzy, nie było wiadomo przed zamknięciem wydania. Przy tej cenie z uplasowaniem sięgajšcej prawie 121,6 mln walorów oferty nie powinno być problemu. Według agencji Bloomberga, deklaracje inwestorów instytucjonalnych złożone w trakcie budowy księgi popytu przy minimalnym pułapie cenowym z widełek przekraczały o 70 proc. podaż walorów i nie zanosiło się, aby oferta miała zostać odwołana.

Z kolei według naszych rozmówców redukcja zapisów inwestorów indywidualnych złożonych do 7 lipca mogła sięgnšć 60 proc.

Przy 36 zł za akcję w pierwotnej ofercie Playa, walory sprzedadzš się za maksymalnie 4,37 mld zł, a wartoœć całej spółki wyniesie 9 mld zł. Wraz z długiem (7 mld zł) daje to wycenę przedsiębiorstwa na poziomie 7,2 razy prognozowanej przez biura maklerskie tegorocznej skorygowanej EBITDA telekomu. Oferujšcy, czyli DM BZ WBK, uważa, że wyniesie ona 2,3 mld zł, a DM PKO BP sšdzi, że 2,26 mld zł.

W ten sposób czysto mobilny gracz o najsilniejszej marce telekomunikacyjnej w kraju jest wyceniony z dużš premiš wobec Orange Polska, a podobnie jak Grupa Cyfrowy Polsat, właœciciel sieci komórkowej Plus i telewizji (7,5 razy EV/EBITDA).

Analitycy z biur maklerskich nie chcieli w czwartek rozmawiać o tym, jaki zarobek mogš przynieœć inwestorom. Zachowanie notowań Playa w dniu debiutu (planowany jest na 27 lipca) będzie wypadkowš redukcji zapisów, bieżšcej koniunktury na giełdzie, bieżšcych wydarzeń na rynku telekomunikacyjnym oraz tego, w jaki sposób inwestorzy oceniš wpływ zagrożeń opisanych w prospekcie na wyniki telekomu. Tego samego dnia wyniki półrocza omawiać będzie Orange Polska i od ich odbioru może sporo zależeć.

Potem istotna będzie decyzja Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów ws. przejęcia Multimediów przez UPC. Właœciciel UPC – grupa Liberty Global – jest uważana za potencjalnego nabywcę jednej z mobilnych sieci w kraju.

Na ofertę Play składała się pula podstawowa (97,84 mln walorów), pula stabilizacyjna (11,05 mln) i pula dodatkowa (12,69 mln akcji).

Pienišdze pozyskane ze sprzedaży walorów posłużš udziałowcom przy wykupie euroobligacji (około 2,5 mld zł), rozliczeniach z oferujšcymi, wypłacie premii dla zarzšdu (227 mln zł, nie liczšc akcji). To, co zostanie, będzie dywidendš dla dotychczasowych udziałowców: funduszy miliarderów Thora Bjorgolfssona i Panosa Germanosa.

Pierwotna oferta Play Communications, numeru dwa pod względem liczby użytkowników w Polsce, to największa prywatna oferta na GPW oraz największa w Europie w branży telekomunikacyjnej od czerwca 2015 r.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL