Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Telekomunikacja i IT

Fundusze zbiły cenę za akcje sieci komórkowej Play

Fotorzepa
Zamiast na 11,2 mld zł telekom wybierajšcy się na GPW może zostać wyceniony w publicznej ofercie na 9,5 mld zł.

W œrodę zakończyły się zapisy na akcje Play Communications, najmłodszej komórkowej sieci w Polsce, obecnie numeru dwa pod względem liczby użytkowników. Jak wynika z informacji „Rzeczpospolitej", tego samego dnia do inwestorów instytucjonalnych trafiła informacja o zawężeniu widełek cenowych proponowanych im w trakcie budowy księgi popytu. Udziałowcy, sprzedajšcy do 48 proc. walorów, zeszli z ceny.

Pierwotne widełki 34–44 zł za walor zmieniono na 36–38 zł, co oznacza, że maksymalna wartoœć publicznej oferty Playa wyniesie 4,6 mld zł, a nie 5,3 mld zł. Natomiast wszystkie akcje Playa zostanš wyceniony maksymalnie na 9,5 mld zł, a nie na 11,2 mld zł.

Ostatecznš cenę w IPO spółka poda 13 lipca. Podobnie – wielkoœć oferty i podział walorów w poszczególnych transzach. Wstępnie planowano, że na inwestorów indywidualnych przypadnie do 5 proc. oferty, czyli około 6 mln walorów.

Wiadomo jednak, że zainteresowanie akcjami znanego w Polsce telekomu w tej transzy było spore: w ubiegłym tygodniu liczba złożonych zapisów sięgała 6 tys., a według informacji PAP w poniedziałek wieczorem już ponad 10 tys. W transzy tej zapisujš się jednak nie tylko osoby indywidualne, ale też – jak się okazuje – spółki. Giełdowa Impera Capital podała w pištek, że złożyła zapis na 80 tys. walorów po maksymalnie 44 zł. Jak nam powiedział Andrzej Ziemiński z zarzšdu tej firmy, zapis złożono właœnie w transzy inwestorów indywidualnych.

Ostateczna wycena Playa zależeć będzie od popytu w transzy inwestorów instytucjonalnych, za granicš i w Polsce.

Polscy inwestorzy instytucjonalni, z którymi rozmawialiœmy w œrodę o ofercie, zwracajš uwagę na spore zainteresowanie akcjami operatora ze strony zagranicznych podmiotów.

– To kolejna oferta w tym roku, po Dino, GetBacku i Griffin Premium RE, w której to zagranica ma duży wpływ na przebieg IPO – podkreœla jeden z naszych rozmówców. – Zakładam, że ostateczna cena akcji w IPO Playa zostanie ustalona trochę powyżej dolnego ograniczenia przedziału przyjętego na potrzeby budowy księgi popytu – mówi jeden z zarzšdzajšcych funduszami, proszšcy o anonimowoœć. – Zakładam, że oferta domknie się przy poziomie 36 zł za akcję. Na uczestnictwie w IPO pewnie będzie można zarobić, ale nie nastawiamy się na krociowe zyski – dodaje inny.

Play w cišgu dziesięciu lat zdobył ponad 27-proc. udział w rynku użytkowników, zwiększył roczne przychody do ponad 6 mld zł, a jego EBITDA w 2016 r. przekroczyła 2 mld zł.

Zarzšd zakłada, że firma będzie powiększać przychody w jednocyfrowym tempie i rentownoœć. Chce wypłacać dywidendę. To dobre wiadomoœci dla inwestorów giełdowych.

Zakup walorów Play Communications obarczony jest też ryzykami. Z jednej strony polski rynek telekomunikacyjny jest bardzo konkurencyjny, z drugiej udziałowcy spółki zgodzili się tylko na 160 dni blokady na akcjach i nie sprecyzowali planów wobec firmy, a w spółce trwa kontrola skarbowa, dotyczšca operacji na znakach towarowych w 2014 roku.

Sprzedajšcymi akcje Play Communications sš miliarderzy z Islandii i Grecji: Thor Bjorgolfsson i Panos Germanos. Pienišdze ze sprzedaży walorów chcš przeznaczyć na wykup euroobligacji (około 2,3 mld zł) oraz częœć premii dla zarzšdu.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL