Optymizm na rynku IT. Firmy zwiększają budżety na technologie

Globalne wydatki na rozwiązania IT wzrosną w tym roku o 6,2 proc. – przewidują analitycy Gartnera. Inwestycje te mają sięgnąć 3,7 bln dol. Trend potwierdzają badania Walnut Unlimited, z których wynika, że aż 76 proc. organizacji w Europie zwiększyło w br. budżety na IT i inne technologie. Eksperci wskazują, że tak dobrych prognoz dla branży nie było od ponad dekady.

Publikacja: 09.05.2018 11:49

Optymizm na rynku IT. Firmy zwiększają budżety na technologie

Foto: Fotolia

Analizy są zbieżne z nastrojami ekspertów z polskiego rynku IT, którzy także dostrzegają wiele nowych możliwości i wyzwań w najbliższej przyszłości.

– Reindustrializacja Europy i wcielanie idei Przemysłu 4.0 znacząco wpływają na rozwój branży IT – mówi Sławomir Kuźniak, dyrektor ds. zarządzania produktem z BPSC.

Przemysł 4.0 napędem branży

Właśnie w segmencie oprogramowania dla biznesu Gartner spodziewa się najwyższych wzrostów. Wydatki na takie rozwiązania wzrosną o 11,1 proc., osiągając wartość ponad 390 mld dol. Według analityków taki stan rzeczy wynika przede wszystkim z przyspieszającej cyfrowej transformacji przedsiębiorstw. Firmy coraz mocniej rozumieją, że konkurencyjność idzie w parze w inwestycją w technologie. W tym kontekście jednym z czołowych odbiorców zaawansowanych technologii jest dynamicznie rozwijający się przemysł. – Wystarczy przywołać statystyki EuroStatu dotyczące nasycenia systemami klasy ERP z ostatnich lat. W 2015 r. tylko 16 proc. dużych firm w Polsce posiadało system wspierający zarządzanie produkcją, a nasz kraj był w cyfrowym ogonie UE. W ciągu dwóch lat sytuacja zmieniła się diametralnie. Z zaawansowanych rozwiązań IT w grudniu 2017 r. korzystało już 26 proc. dużych polskich przedsiębiorstw. Tym samym Polska wyprzedziła nie tylko Czechów i Słowaków, ale także Francję i Niemcy – komentuje Sławomir Kuźniak.

Duży wpływ na rynek systemów IT mają również zmiany dotyczące sposobu kupowania oprogramowania. – Wcześniej za takie zakupy odpowiadał dział IT, a dziś w dużej mierze dokonywane są one przez poszczególne departamenty, które coraz bardziej rozumieją wpływ technologii na realizowane przez nie procesy biznesowe – zaznacza Piotr Rojek z DSR, firmy specjalizującej się w zaawansowanych rozwiązaniach IT dla branży produkcyjnej.

Era kognitywna

Analitycy Gartnera w kontekście oprogramowania zwracają uwagę również na rozwój technologii następnej generacji, które uzupełniają, a niekiedy zastępują tradycyjne środowiska IT. – Na dzisiejszym rynku modernizacja to już nie tylko chmura czy internet rzeczy. Szczególnej uwagi wymaga także tzw. cognitive computing i sektor sztucznej inteligencji – tłumaczy Jacek Grzyb z firmy teamLeaders.

Wydatki na te rozwiązania zgodnie z prognozą IDC wzrosną w tym roku o ponad połowę względem 2017 r., zbliżając się do kwoty 20 mld dol. – Narzędzia zdolne do „rozumienia danych" gromadzonych w rozrastających się korporacyjnych, cyfrowych bibliotekach będą pomocne nie tylko w przygotowaniach do RODO i automatyzacji wyszukiwania danych osobowych, ale także w szybszym dochodzeniu do właściwych wniosków analitycznych – podkreśla Jacek Grzyb.

Zgodnie z wcześniejszymi doniesieniami Gartnera i Deloitte, przedsiębiorstwa korzystają jedynie z 10-20 proc. posiadanych cyfrowych informacji. Eksperci nie mają wątpliwości, że firmy będą chciały znacznie efektywniej wykorzystywać potencjał drzemiący w danych. Według Gartnera to właśnie ten pęd do zwiększenia efektywności i konkurencyjności sprawi, że trend wzrostowy w sektorze oprogramowania utrzyma się co najmniej do 2019 r., a być może jeszcze dłużej.

Badania Toshiny potwierdzają, że czołowe miejsca na listach inwestycji firm zajmują zajmują: zabezpieczanie danych (62 proc.), rozwiązania chmurowe (58 proc.) i zapewnianie wzrostu produktywności (54 proc.).

Analizy są zbieżne z nastrojami ekspertów z polskiego rynku IT, którzy także dostrzegają wiele nowych możliwości i wyzwań w najbliższej przyszłości.

– Reindustrializacja Europy i wcielanie idei Przemysłu 4.0 znacząco wpływają na rozwój branży IT – mówi Sławomir Kuźniak, dyrektor ds. zarządzania produktem z BPSC.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Najgorzej od pięciu lat. Start-upy mają problem
Materiał partnera
XX Jubileuszowy Międzynarodowy Kongres MBA
Biznes
Bruksela zmniejszy rosnącą górę europejskich śmieci. PE przyjął rozporządzenie
Biznes
Niedokończony obraz Gustava Klimta sprzedany za 30 mln euro
Biznes
Ozempic może ograniczyć picie alkoholu i palenie papierosów