W siedzibie resortu nauki w czwartek spotkali się wicepremier Jarosław Gowin z Bradem Smithem, prezydentem Microsoft Corporation. Głównym tematem rozmów były możliwości wykorzystania modelu chmury obliczeniowej w badaniach naukowych w Polsce. Z kolei pretekstem do wizyty jest przygotowywany w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju pilotażowy program.

– Cyfryzacja staje się coraz ważniejszym elementem prac badawczych i determinuje sukces nowatorskich projektów, zwłaszcza tych wykorzystujących duże zbiory danych czy związanych ze sztuczną inteligencją. Chcemy dać polskim naukowcom i przedsiębiorcom kolejne narzędzia, które pozwolą im skutecznie konkurować na światowych rynkach – mówi, cytowany w komunikacie Jarosław Gowin.

Dyskusja dotyczyła także sposobów, w jaki chmura przekształca gospodarkę, zarządzanie zasobami oraz współpracę pomiędzy sektorem nauki i przedsiębiorstwami. W trakcie spotkania podpisano list intencyjny pomiędzy Narodowym Centrum Badań i Rozwoju a polskim oddziałem koncernu Microsoft w sprawie współpracy przy przygotowaniu programu pilotażowego.

Skierowany do polskich zespołów badawczych program będzie miał na celu upowszechnianie korzystania z usług oferowanych w ramach chmury obliczeniowej w projektach B+R, ułatwienie realizacji prac badawczo-rozwojowych z wykorzystaniem symulacji złożonych systemów, wykonanie analiz bardzo dużych zbiorów danych, implementacji metod sztucznej inteligencji i badań genetycznych.

NCBR planuje wybrać do współpracy grupę firm, które posiadają możliwości świadczenia usług chmury obliczeniowej i zapewnią beneficjentom - wybranym w konkursie - preferencyjne warunki korzystania z oferowanych usług. Program ma ruszyć jeszcze w tym roku.