Sztuczna inteligencja zrewolucjonizuje biznes

Zaawansowane algorytmy już niedługo odmienią takie branże jak transport, handel czy księgowość. Pracę mogą jednak stracić miliony ludzi.

Aktualizacja: 24.03.2017 05:28 Publikacja: 23.03.2017 19:52

Sztuczna inteligencja zrewolucjonizuje biznes

Foto: 123RF

Wartość globalnego rynku sztucznej inteligencji w minionym roku nie przekraczała jeszcze 1 mld dol., a za trzy lata ma wzrosnąć do minimum 5 mld dol. Z kolei w 2025 r. sięgnie już 39 mld dol. – prognozuje firma Tractica.

Branże pod lupą

Rozwiązania bazujące na zaawansowanych algorytmach są już szeroko wykorzystywane w handlu i marketingu. Rekomendacje na stronach sklepów internetowych to coraz częściej efekt sztucznej inteligencji, a jadąc samochodem, korzystamy w nawigacji z algorytmów genetycznych.

– Firma Uber zamierza inwestować w sztuczną inteligencją zamiast w taksówkarzy. Podobnie będzie z innymi zawodami. Oceniam, że w Polsce w ciągu pięciu–sześciu lat zmieni się zupełnie np. rynek usług księgowych – mówi Tomasz Kusy, dyrektor działu programowania firmy Sare. Dodaje, że mamy już Jednolity Plik Kontrolny, a być może w tym roku ruszy też Centralny Rejestr Faktur. – Kiedy niemal cały obrót gospodarczy będzie miał swój cyfrowy ślad, realizację wiele usług związanych z księgowością przejmie właśnie sztuczna inteligencja – mówi.

Ma ona już szerokie zastosowanie w bankowości i wspiera lekarzy w diagnostyce. Co więcej, dzięki robotom złożone operacje chirurgiczne wykonywane są na odległość. – Roboty wspierają też pracę dziennikarzy, np. pobierając raporty policyjne i publikując informację na temat zdarzeń drogowych – mówi Jacek Borek, dyrektor zarządzający Accenture Technology w Polsce. Zaawansowane algorytmy są też „zaszywane" w systemach wspomagających zarządzanie firmą i produkcją. – W przedsiębiorstwach przemysłowych takie systemy przyczyniają się do zwiększenia efektywności produkcji o 15–25 proc., zredukowania czasu przestoju maszyn o 30–50 proc. i skrócenia czasu wprowadzenia nowego produktu na rynek o 20–50 proc. – informuje Sławomir Kuźniak, analityk w BPSC.

Szansa dla Polski

Szacuje się, że zaawansowane algorytmy w najbliższych latach zabiorą pracę kilku milionom ludzi, ale i tak przeważają opinie, że na sztuczną inteligencję powinniśmy patrzeć przede wszystkim jako na szansę, a nie zagrożenie.

– Znaleźliśmy się w momencie, w którym wszystkie kraje, niezależnie od wielkości gospodarki, startują mniej więcej z podobnego poziomu. Innowacyjność oparta na sztucznej inteligencji i automatyzacji pracy wymaga znacznie mniejszych nakładów kapitałowych niż budowa hut, fabryk, rafinerii – mówi Rafał Strzelecki, założyciel firmy CyberProductivity. Dodaje, że mamy świetnych specjalistów z obszaru technologii informacyjnych, a to właśnie może stanowić o przewadze strategicznej państwa. – To jest moment, w którym powinno się ono zaangażować we wspieranie innowacyjności – podkreśla jednocześnie.

Rząd zapewnia, że idzie z duchem czasu. W czwartek Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz polski oddział firmy Microsoft podpisały list intencyjny w sprawie współpracy przy przygotowaniu programu pilotażowego związanego z wykorzystaniem chmury obliczeniowej w badaniach naukowych w Polsce.

NCBR zamierza teraz w ramach programu nawiązać współpracę z grupą podmiotów, podobno chęć udziału zgłosiło już kilkanaście jednostek naukowych i firm, w tym CloudFerro. – Liczymy na przesunięcie inwestycji w jednostkach naukowych z zakupu sprzętu w kierunku zakupu usług obliczeniowych – mówi prezes tej firmy Maciej Krzyżanowski. Taki trend widać już w sektorze komercyjnym.

Wartość globalnego rynku sztucznej inteligencji w minionym roku nie przekraczała jeszcze 1 mld dol., a za trzy lata ma wzrosnąć do minimum 5 mld dol. Z kolei w 2025 r. sięgnie już 39 mld dol. – prognozuje firma Tractica.

Branże pod lupą

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
Rośnie rola narzędzi informatycznych w audycie
Materiał partnera
Rynek audytorski obecnie charakteryzuje się znaczącym wzrostem
Materiał partnera
Ceny za audyt będą rosły
Materiał partnera
Transparentny rynek kapitałowy
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Materiał partnera
Czy to jest koniec audytu w obecnej postaci?