Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Telekomunikacja i IT

7 mln zł dla innowacji z Polski

Materiały
Inteliclinic, twórca inteligentnej maski do spania Neuroon, która mierzy jakoœć snu na podstawie fal mózgowych, otrzymał grant z Komisji Europejskiej.

Warszawski start-up, jako jedyna polska firma, otrzymała 7 mln zł z SME Instrument w ramach programu Horyzont 2020. Potężne dofinansowanie pozwoli spółce wprowadzić na rynek pierwsze na œwiecie urzšdzenie do przesiewowego badania snu i bezdechu sennego. Urzšdzenie o nazwie Neuroon to wynalazek do diagnostyki, o którym głoœno zrobiło się już 3 lata temu. Wówczas młodzi przedsiębiorcy zebrali prawie pół miliona dolarów podczas kampanii crowdfundingowej na platformie Kickstarter. W kwietniu 2016 r. maska Neuroon została dostarczona do wszystkich osób, które wsparły projekt. Teraz innowacyjny produkt od firmy Intelclinic zdobywa œwiatowe rynki – jest kupowana przede wszystkim przez klientów z Japonii, USA i Hong Kongu. - Komisja Europejska doceniła potencjał urzšdzenia. To duży sukces w Europie, bo tylko około 4 proc. aplikujšcych firm może się tym pochwalić - zaznacza Alicja Grzegorzek z Zafiro Solutions,firmy, która pomogła w opracowaniu wniosku do programu.

Horyzont 2020 jest największym w historii Unii Europejskiej programem dofinansowania badań naukowych i rozwoju innowacji. W budżecie programu realizowanego w latach 2014-2020 znajduje się rekordowe 80 mld euro. Dotychczas w całej Unii Europejskiej zostało złożonych ponad 19 tys. wniosków o finansowanie z tego programu.

- Przykład Inteliclinic potwierdza, że Polska ma gigantyczny potencjał w tworzeniu startupów na skalę œwiatowš - komentuje Sylwester Biernacki, członek zarzšdu start-upu i prezes notowanej na GPW spółki ATM.

Dzięki otrzymanym 7 mln zł Inteliclinic chce przeprowadzić badania kliniczne i wyprodukować nowe urzšdzenie medyczne, bazujšce na technologii maski Neuroon, którego zadaniem będzie automatyczna, przesiewowa diagnostyka zaburzeń snu, w szczególnoœci bezdechu sennego.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL