Sieć Play z 25,2-proc. udziałem w polskim rynku komórkowym

aktualizacja: 23.02.2016, 13:01
Sieć Play z 25,2-proc. udziałem w polskim rynku komórkowym
Sieć Play z 25,2-proc. udziałem w polskim rynku komórkowym
Foto: Materiały Prasowe

P4, operator sieci Play zanotował w 2015 roku nieco ponad 5,36 mld zł przychodów i 1,544 mld zł powtarzalnej EBITDA (okrojonej m.in. o wynagrodzenie za usługi doradcze dla akcjonariuszy) – podał operator podczas konferencji zorganizowanej w Barcelonie przy okazji targów Mobile World Congress.

REDAKCJA POLECA

Liczba kart SIM aktywnych w sieci Play urosła na koniec grudnia do 14,15 mln, co oznacza skok o ponad 1,86 mln kart w ciągu 12 miesięcy ubiegłego roku i przyrost o 0,6 mln w ostatnim kwartale 2015.

Co ważne dla operatora (wpisuje się w jego plany i strategię), liczba kontraktowych SIM-ów urosła w rok o około 1,2 mln do 7,07 mln (o 353 tys. w ciągu ostatniego kwartału ub.r.), prawie zrównując się z bazą użytkowników usług pre-paid i tym samym stanowiła niemal połowę wszystkich. Rok wcześniej – 47,3 proc.

Operator tłumaczy przyrosty w segmencie cennych klientów na umowach przede wszystkim powodzeniem oferty rodzinnej, w której w atrakcyjnej cenie można było nabyć kolejną kartę. Nie bez znaczenia było jednak także zapewne wprowadzenie nieodpłatnego serwisu muzycznego Tidal oraz ogólnie - coraz większe wykorzystanie internetowych pakietów danych przez użytkowników. Jak podał operator, statystyczny użytkownik sieci 4G wykorzystuje pięciokrotnie więcej danych niż 3G.

W prezentacji dla dziennikarzy telekom podał też niektóre bardziej szczegółowe wskaźniki. ARPU od klienta kontraktowego wyniosło w ubiegłym roku 51,8 zł, co oznacza lekki spadek w porównaniu z 2014 r., ale i tak więcej niż w przypadku Orange Polska (49,2 zł w 2015 r.). ARPU Play z usług wykorzystanych przez posiadacza karty (outbound) miało wysokość 43,3 zł. W 2014 r. wynosiło 45,6 zł.

Operator nie ujawnił zaś ARPU dla użytkowników pre-paid. W sprawozdaniach informuje zwykle o wysokości tego wskaźnika dla użytkowników aktywnych w ciągu trzech miesięcy poprzedzających dzień bilansowy i można wyliczyć ilu ich jest. Po trzecim kwartale ub.r. liczba ta wynosiła około 4,2 mln.

Żródło: ekonomia.rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE