Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Telekomunikacja i IT

Sieć Play z 25,2-proc. udziałem w polskim rynku komórkowym

Materiały Prasowe
P4, operator sieci Play zanotował w 2015 roku nieco ponad 5,36 mld zł przychodów i 1,544 mld zł powtarzalnej EBITDA (okrojonej m.in. o wynagrodzenie za usługi doradcze dla akcjonariuszy) – podał operator podczas konferencji zorganizowanej w Barcelonie przy okazji targów Mobile World Congress.

Liczba kart SIM aktywnych w sieci Play urosła na koniec grudnia do 14,15 mln, co oznacza skok o ponad 1,86 mln kart w cišgu 12 miesięcy ubiegłego roku i przyrost o 0,6 mln w ostatnim kwartale 2015.

Co ważne dla operatora (wpisuje się w jego plany i strategię), liczba kontraktowych SIM-ów urosła w rok o około 1,2 mln do 7,07 mln (o 353 tys. w cišgu ostatniego kwartału ub.r.), prawie zrównujšc się z bazš użytkowników usług pre-paid i tym samym stanowiła niemal połowę wszystkich. Rok wczeœniej – 47,3 proc.

Operator tłumaczy przyrosty w segmencie cennych klientów na umowach przede wszystkim powodzeniem oferty rodzinnej, w której w atrakcyjnej cenie można było nabyć kolejnš kartę. Nie bez znaczenia było jednak także zapewne wprowadzenie nieodpłatnego serwisu muzycznego Tidal oraz ogólnie - coraz większe wykorzystanie internetowych pakietów danych przez użytkowników. Jak podał operator, statystyczny użytkownik sieci 4G wykorzystuje pięciokrotnie więcej danych niż 3G.

W prezentacji dla dziennikarzy telekom podał też niektóre bardziej szczegółowe wskaŸniki. ARPU od klienta kontraktowego wyniosło w ubiegłym roku 51,8 zł, co oznacza lekki spadek w porównaniu z 2014 r., ale i tak więcej niż w przypadku Orange Polska (49,2 zł w 2015 r.). ARPU Play z usług wykorzystanych przez posiadacza karty (outbound) miało wysokoœć 43,3 zł. W 2014 r. wynosiło 45,6 zł.

Operator nie ujawnił zaœ ARPU dla użytkowników pre-paid. W sprawozdaniach informuje zwykle o wysokoœci tego wskaŸnika dla użytkowników aktywnych w cišgu trzech miesięcy poprzedzajšcych dzień bilansowy i można wyliczyć ilu ich jest. Po trzecim kwartale ub.r. liczba ta wynosiła około 4,2 mln.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w grudniu operatorzy obsługiwali 56,206 mln kart SIM. Przy wykazanym w prezentacji wynikiem Play miał więc nieco ponad 25 proc. rynku, co daje tej firmie drugie miejsce po Orange Polska (około 28,3 proc.), a przed Grupš Cyfrowy Polsat i T-Mobile Polska.

Ponieważ jednak operatorzy nie stosujš takiej samej metodologii w prezentacji danych, trudno jednoznacznie wskazać, jak wyglšda podium. Niewykluczone, że w tym roku się o tym przekonamy.

Jak pisaliœmy, T-Mobile w ostatnich miesišcach ub.r. przeprowadził gruntowne czyszczenie bazy z tzw. „martwych dusz" sprawiajšc, że ogółem w IV kw. ub.r. na rynku ubyło blisko 2,8 mln kart.

Ponieważ Orange Polska pozyskał w czwartym kwartale 213 tys. kart (zakończył rok z 15,9 mln aktywnych kart SIM), a P4 - 602 tys., to zakładajšc, że w Plusie i Cyfrowym Polsacie nie było istotnych zmian, można szacować, że T-Mobile oddał w tym czasie około 3,5 mln kart SIM.

Warto też zauważyć, że podobnie jak Play, także Orange pokazał wzrost kart post-paid w ostatnim kwartale ub.r. Zdobył 274 tys. abonentów (199 tys. dedykowanej usługi mobilnego dostępu do Internetu, która ma już ponad 2 mln klientów) i w sumie zakończył rok z 8,36 mln abonamentowych kart.

Finansowe parametry P4 oznaczajš, że przychody telekomu urosły w ub.r. o 22,1 proc., a powtarzalna EBITDA o 44 proc.. Tym samym marża EBITDA sieci Play urosła o około 3,4 pkt. proc. i sięgnęła 28,8 proc.

W samym czwartym kwartale 2015 roku przy 1,47 mld zł przychodów ogółem (wzrost o 22 proc. rok do roku; 1,065 mld zł z opłat za wykorzystane usługi), Play odnotował 425 mln zł skorygowanej EBITDA. Była ona o 1 proc. wyższa niż kwartał wczeœniej oraz o 47 proc. wyższa niż w analogicznym okresie 2014 roku. Kwartalna marża skorygowanej EBITDA wyniosła 28,9 proc.. (w Orange 23 proc.)

Dług netto telekomu, uwzględniajšc kredyty zacišgnięte na opłacenie rezerwacji pasma wylicytowanego w aukcji LTE wynosił na koniec grudnia 1,096 mld euro (około 4,6 mld zł). WskaŸnik dług netto do skorygowanej EBITDA wynosił więc około 3.

Podana wysokoœć długu to suma nie uwzględniajšca zobowišzań zacišgniętych przez właœcicieli P4, a których spłatę telekom gwarantuje.

ródło: ekonomia.rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL