Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Telekomunikacja i IT

Oracle przerywa handel z Rosjš

Bloomberg
Amerykański gigant oprogramowania i usług dla przedsiębiorstw nie będzie już dostarczał swoich produktów rosyjskim koncernom. Zakaz dotyczy Gazpromu, Rosneftu, Łukoilu i Surgunieftiegazu.

Oracle (drugi po Microsoft dostawca oprogramowania dla firm na œwiecie) poinformował na piœmie swoich rosyjskich klientów, że rozpoczyna przestrzeganie nowych sankcji USA wobec Rosji. Jak dowiedziała się gazeta Kommersant, chodzi o zakaz udostępniania, eksportu i reeksportu towarów, usług i technologii zwišzanych z pracami na dużych głębokoœciach na szelfie arktyczny oraz z projektami łupkowymi.

Od 29 stycznia, zgodnie z dyrektywš nr 4 Białego Domu, w Oracle obowišzuje zakaz tak nowych transakcji, jak i odnawiania już podpisanych kontraktów z rosyjskimi gigantami energetycznymi: Gazpromem, Rosneftem, Łukoilem i Surgutnieftiegazem. W piœmie skierowanym do Rosjan, Oracle dołšczył szczegółowš listę spółek objętych sankcjami. Sš na niej 283 pozycje - to spółki córki i firmy zależne czterech rosyjskich gigantów.

Zdaniem ekspertów rosyjskich jest to poważny cios dla rosyjskiej branży ropy i gazu. Zależnoœć objętych sankcjami koncernów od oprogramowania z Zachodu jest wcišż bardzo wysoka. Np. rosyjskie koncerny wydobywcze korzystajš do zarzšdzania swoimi projektami z Oracle Primavera.

Jak dowiedział się Reuters, Oracle nie jest jedynym amerykańskim koncernem, który wprowadził ograniczenia w handlu z Rosjš, w zwišzku z nowymi sankcjami. W końcu 2017 r firmy Merilion i RRC - rosyjscy dystrybutorzy Microsoft, wprowadzili zakaz sprzedaży software dla ponad 200 firm rosyjskich. Pomimo polityki Kremla na zastępowanie zachodniej produkcji - rosyjskš, dotšd nawet państwowe systemy informatyczne pracujš na zachodnim oprogramowaniu. Systemy zarzšdzania bazami danych w Rosji to w 38,6 proc. opracowania Microsoft a w 25,4 proc. - Oracle.

We wrzeœniu 2017 r samorzšd Moskwy zakupił w Oracle oprogramowanie na swoje potrzeby za 480 mln rubli (8,4 mln dol.). Jak wyjaœniono w ratuszu, rosyjskiego oprogramowania spełniajšcego wymagania przetargu „na razie nie ma".

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL