Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Telekomunikacja i IT

Zhakowane wybory

123rf.com
Haker Andrés Sepúlveda opowiada, jak od oœmiu lat destabilizuje polityczne kampanie wyborcze w całej Ameryce Łacińskiej.

Była czerwcowa noc 2012 r., tuż przed północš, gdy Enrique Pena Nieto ogłosił zwycięstwo jako nowy prezydent Meksyku. Pena Nieto, prawnik i milioner, pochodzi z rodziny burmistrzów i gubernatorów, a jego żona to gwiazda telenoweli. Uœmiechał się od ucha do ucha, gdy wokół niego rozrzucano czerwone, zielone i białe konfetti w siedzibie Partii Rewolucyjno–Instytucjonalnej (PRI) w Mexico City, która była u władzy przez ponad 70 lat, zanim jš utraciła w 2000 r. Gdy tej nocy Pena Nieto przywrócił partii stery rzšdów, obiecał ujarzmienie przestępczoœci narkotykowej, zwalczanie korupcji i otwarcie nowej ery przejrzystej polityki w Meksyku.

W oddalonym o ponad 3 tys. km apartamencie w Chicó Navarra, zamożnej dzielnicy Bogoty w Kolumbii, Andrés Sepúlveda wpatrywał się w szeœć monitorów i obserwował relację na żywo ze sztabu kampanii Pena Niety, czekajšc na oficjalne ogłoszenie wyników wyborów. Sepúlveda to dobrze zbudowany Kolumbijczyk z ogolonš głowš i koziš bródkš. Na potylicy ma tatuaż kodu QR zawierajšcy klucz szyfrujšcy, na karku widoczne sš słowa i w żartobliwy sposób nawišzujšce i do częœci ciała, i do komend programistycznych.

Gdy Pena Nieto zwyciężył, Sepúlveda przystšpił do niszczenia dowodów. Wywiercił dziury w pamięciach przenoœnych, twardych dyskach i telefonach komórkowych, usmażył ich układy w mikrofalówce, po czym zmiażdżył za pomocš młotka. Dokumenty pocišł w niszczarce i spuœcił w toalecie, a następnie wykasował serwery w Rosji i na Ukrainie, wynajęte anonimowo za bitcoiny. Rozbrajał to, co nazwał tajnš historiš jednej z najbrudniejszych kampanii Ameryki Łacińskiej w ostatnich czasach.

31–letni Sepúlveda twierdzi, że przez ostatnie osiem lat jeŸdził po kontynencie amerykańskim, wpływajšc na wyniki największych kampanii politycznych. Praca nad kampaniš Pena Niety była jak do tej pory jego najbardziej skomplikowanym zadaniem, z budżetem wynoszšcym 600 tys. dol. Kolumbijczyk przewodził zespołowi hakerów, którzy wykradali strategie kampanii, manipulowali mediami społecznoœciowymi w celu stworzenia fałszywych wybuchów entuzjazmu (lub niechęci) oraz instalowali programy szpiegowskie w biurach opozycji – wszystko po to, aby Pena Nieto odniósł zwycięstwo. Tej lipcowej nocy haker œwiętował, opróżniajšc jednš butelkę piwa Colón Negra za drugš. Jak zwykle podczas nocy wyborów był sam.

Kariera Sepúlvedy rozpoczęła się w 2005 r., a skala jego pierwszych zadań była mała. Należały do nich obraŸliwe modyfikacje oficjalnych stron internetowych kampanii oraz włamywanie się do baz danych osób, które sponsorowały przeciwników politycznych. Po kilku latach tworzył zespoły majšce na celu szpiegowanie, kradzież danych i oczernianie kandydatów kampanii prezydenckich w całej Ameryce Łacińskiej. Jego usługi nie były tanie, ale bardzo skuteczne. Za 12 tys. dol. miesięcznie klient zatrudniał ekipę, która mogła hakować smartfony, klonować i modyfikować strony internetowe oraz prowadzić masowš wysyłkę e–maili oraz wiadomoœci tekstowych. Usługa premium – za 20 tys. dol. miesięcznie – obejmowała również przechwytywanie danych, ataki, dekodowanie oraz obronę przed podobnymi działaniami rywali. Zlecenia były skrzętnie przekazywane poprzez łańcuszek poœredników i konsultantów. Sepúlveda twierdzi, że wielu z kandydatów, którym pomógł, mogło nawet nie zdawać sobie sprawy z jego roli. Osobiœcie spotkał tylko niektórych.

Jego zespoły pracowały nad wyborami prezydenckimi w Nikaragui, Panamie, Hondurasie, Salwadorze, Kolumbii, Meksyku, na Kostaryce, w Gwatemali i Wenezueli. Poprosiliœmy o komentarz byłych i obecnych rzeczników kampanii opisanych w artykule, lecz uzyskaliœmy odpowiedŸ jedynie od przedstawicieli meksykańskiej PRI oraz gwatemalskiej Narodowej Partii Rozwoju.

Jako dziecko Sepúlveda był œwiadkiem przemocy stosowanej przez marksistowskie bojówki w Kolumbii. Dlatego jako dorosły opowiedział się za działaczami prawicowymi w Ameryce Łacińskiej. Wierzył, że hakowanie, którego się dopuszczał, nie było gorsze od metod stosowanych przez tych, przeciw którym występował: polityków takich jak Hugo Chávez czy Daniel Ortega.

Wiele z wysiłków podjętych przez Sepúlvedę poszło na marne, jednak odniósł on wystarczajšcš liczbę zwycięstw, by móc twierdzić, że miał więcej wpływu na obecny kształt polityczny Ameryki Łacińskiej niż ktokolwiek inny w XXI w.

– Moim zadaniem było prowadzenie brudnej wojny i działań psychologicznych, czarnej propagandy i rozsiewanie plotek – ta cała ciemna strona polityki, o której nikt nie wie, że istnieje, ale każdy widzi jej efekty – mówi nam po hiszpańsku, siedzšc przy małym, plastikowym stoliku na zewnętrznym dziedzińcu potężnie ufortyfikowanego biura prokuratora generalnego Kolumbii. Odsiaduje bowiem obecnie wyrok 10 lat więzienia. Zarzuty: korzystanie ze szkodliwego oprogramowania, spisek w celu popełnienia przestępstwa, naruszenie danych osobistych oraz szpiegostwo w zwišzku z kampaniš prezydenckš w Kolumbii w 2014 r. Po raz pierwszy zgodził się opowiedzieć całš swojš historię, majšc nadzieję, że uda mu się przekonać obywateli, iż został zresocjalizowany, oraz zdobyć szansę na skrócenie wyroku.

Sepúlveda mówi, że najczęœciej był zatrudniany przez Juana José Rendóna, konsultanta politycznego z Miami na Florydzie, nazywanego Karlem Rove'em Ameryki Łacińskiej (Rove to kontrowersyjny i wpływowy amerykański strateg polityczny, niegdyœ doradca Geroge'a W. Busha). Rendón zaprzecza, że zatrudniał Sepúlvedę do czegokolwiek nielegalnego, i wyraża kategoryczny sprzeciw wobec informacji, jakich ten udzielił nam na temat ich współpracy. Przyznaje jednak, że go zna – twierdzi, iż zlecał mu design stron internetowych.

– Jeœli z nim rozmawiałem raz czy dwa, zawsze było to podczas sesji zespołu zajmujšcego się internetem – mówi. – Nie zajmuję się nielegalnš działalnoœciš, tylko tzw. kampaniami negatywnymi. Nie podoba się to komuœ, w porzšdku. Ale jeœli jest to legalne, będę to robił. Nie jestem œwiętym, ale nie jestem też przestępcš.

Sepúlveda zazwyczaj niszczył wszelkie dane po zakończeniu danego zlecenia, pozostawił sobie jednak dokumenty na temat członków zespołów hakerskich i innych zaangażowanych osób jako swego rodzaju tajnš polisę ubezpieczeniowš. Udostępnił nam korespondencję, twierdzšc, że sš to e–maile zawierajšce rozmowy z Rendónem i jego firmš konsultingowš na temat hakowania i postępów w cyberatakach zwišzanych z kampaniami. Rendón utrzymuje, że e–maile sš sfałszowane. Z analizy dokonanej przez niezależnš firmę zajmujšcš się bezpieczeństwem w sieci wynika jednak, że badane próbki korespondencji wydajš się autentyczne. Niektóre z opisanych przez Sepúlvedę działań sš zgodne z opublikowanymi w czasie różnych wyborów informacjami i faktami (choć nie wszystkie szczegóły można było sprawdzić w niezależnych Ÿródłach). Jedna z osób pracujšcych przy kampanii w Meksyku, która pragnęła pozostać anonimowa z obawy o własne bezpieczeństwo, potwierdziła zeznania Sepúlvedy na temat roli, jakš odegrał wraz z Rendónem w tamtych wyborach.

Sepúlveda wychował się w biedzie w Bucaramandze, mieœcie położonym osiem godzin jazdy samochodem na północ od Bogoty. Jego matka była sekretarkš. Ojciec – działaczem społecznym, który pomagał rolnikom w znajdowaniu lepszych roœlin do uprawy niż liœcie koki. Rodzina często przenosiła się z miejsca na miejsce z powodu gróŸb otrzymywanych od handlarzy narkotyków. Jego rodzice się rozwiedli i gdy w wieku 15 lat Andrés nie zdał do następnej klasy, zamieszkał z ojcem w Bogocie. Wtedy po raz pierwszy skorzystał z komputera. PóŸniej zapisał się do pobliskiej szkoły technicznej i przy pomocy przyjaciela nauczył się programowania.

W 2005 r. starszy brat Sepúlvedy, specjalista od reklamy, pomagał w kampaniach parlamentarnych partii zwišzanej z ówczesnym prezydentem Kolumbii Alvarem Uribe. Był on w oczach braci bohaterem, sojusznikiem USA, który wzmocnił armię do walki z bezwzględnš lewackš partyzantkš Fuerzas Armadas Revolucionarias de Colombia (FARC). Podczas wizyty w siedzibie partii Sepúlveda wyjšł swojego laptopa i zaczšł skanować sieć bezprzewodowš w biurze. Z łatwoœciš włamał się do komputera Rendóna, partyjnego stratega, i pobrał terminarz Uriby oraz teksty przemówień, które miały być wygłoszone. Sepúlveda wspomina, że Rendón był wœciekły, ale natychmiast go zatrudnił (sam Rendón utrzymuje, że nic takiego się nie wydarzyło).

Przez dziesištki lat wybory w Ameryce Łacińskiej były nie wygrywane, lecz ustawiane przy użyciu nieskomplikowanych metod. Miejscowi działacze w zamian za głosy oferowali wiele rzeczy, od niewielkich urzšdzeń AGD po gotówkę. W latach 90. reformy wyborcze w regionie ukróciły ten proceder. Wyborcy otrzymali niepodrabialne dokumenty tożsamoœci, a niezależne instytuty kontrolowały przebieg wyborów w kilku krajach. To oznaczało, że potrzebne sš nowe metody.

O Juanie José Rendónie, urodzonym w 1964 r. w Wenezueli, sporo opowiadajš jego krytycy, dużo informacji zawierajš też materiały z różnych procesów sšdowych. Z tych Ÿródeł wyłania się obraz człowieka, który swš pełnš sukcesów karierę zawdzięcza po częœci znajomoœci brudnych chwytów i umiejętnoœci rozsiewania plotek. Zanim Rendón, syn działaczy demokratycznych, został doradcš prezydentów w swojej ojczyŸnie, studiował psychologię i pracował w reklamie. Po oskarżeniu ówczesnego prezydenta Wenezueli Cháveza o podrabianie wyników wyborów w 2004 r. odszedł i nie powrócił na stanowisko.

Jak twierdzi Sepúlveda, jego pierwszš pracš było włamanie się na stronę internetowš rywala Uriby, kradzież bazy danych adresów e–mailowych i wysyłanie do nich dezinformujšcego spamu. Haker dostawał 15 tys. dol. w gotówce za miesišc pracy, pięciokrotnie więcej niż zarabiał, projektujšc strony internetowe.

Sepúlveda był oczarowany Rendónem, który miał całš flotę luksusowych samochodów, nosił wielkie, efektowne zegarki i wydawał tysišce na płaszcze szyte na miarę. Podobnie jak Sepúlveda był perfekcjonistš. Od pracowników wymagał, by byli w pracy przed czasem i pracowali do póŸna.

– Byłem bardzo młody – mówi Sepúlveda. – Lubiłem swoje zajęcie, podróżowałem i dobrze mi płacono. To była praca idealna. Przede wszystkim jednak porozumieli się ze względu na swoje przekonania. Sepúlveda wspomina, że traktował szefa jak geniusza i mentora. Rendón, który według informacji zawartych na jego stronie internetowej jest zagorzałym buddystš i adeptem sztuk walki, stworzył image tajemniczego i groŸnego człowieka, ubierajšcego się wyłšcznie na czarno, czasem nawet w samurajskie kimono. Na stronie nazywa siebie konsultantem politycznym, który jest „najlepiej opłacany, najczęœciej atakowany, najskuteczniejszy, na którego jest największe zapotrzebowanie, a ludzie obawiajš się go najbardziej". Niewštpliwie kolumbijski haker miał w tym swój udział.

Jak twierdzi Sepúlveda, Rendón zrozumiał, że hakerzy mogš zostać całkowicie wkomponowani we współczesnš kampanię politycznš, propagujšc ofensywne spoty reklamowe, szpiegujšc oponentów, wynajdujšc sposoby na obniżenie wyników przeciwników i podkopanie morale ich popleczników. Sepúlveda odkrył, że wyborcy bardziej wierzš temu, co uznawali za spontaniczne reakcje ludzi w mediach społecznoœciowych, niż temu, co mówili w telewizji i pisali w gazetach eksperci. Wiedział, że można założyć fałszywe konta i stworzyć trendy w mediach społecznoœciowych, ponoszšc niewielkie koszty.

Kolumbijczyk napisał program znany obecnie jako Social Media Predator, który zarzšdzał wirtualnš armiš fałszywych kont na Twitterze. Program pozwalał mu na szybkš zmianę nazwisk, zdjęć profilowych i opisów w miarę potrzeb. W końcu, jak zauważył, manipulowanie debatš publicznš stało się tak proste jak przestawianie figur na szachownicy. Sam mówi: – Kiedy zdałem sobie sprawę, że ludzie bardziej wierzš temu, co jest w internecie, niż temu, co widzš w rzeczywistoœci, doszedłem do wniosku, że mogę sprawić, by uwierzyli prawie we wszystko.

Według Sepúlvedy połowę wynagrodzenia płacono mu z góry w gotówce. Kiedy podróżował, używał fałszywego paszportu i mieszkał w hotelach sam, z daleka od pracowników sztabu. Nikt nie mógł do jego pokoju wnieœć smartfona czy aparatu fotograficznego. Większoœć zleceń miała poczštek podczas osobistego spotkania. Sepúlveda opowiada, że Rendón dawał mu kartkę papieru, na której były nazwiska celów, adresy e–mailowe oraz numery telefonów. Sepúlveda wracał z notkš do hotelu, wprowadzał z niej informacje do zaszyfrowanego pliku i następnie jš spalał lub spuszczał w toalecie. Gdy Rendón musiał wysłać e–maila, używał kodu. „Pieœcić" oznaczało przeprowadzić atak, „słuchać muzyki" znaczyło przechwytywanie połšczeń telefonicznych celu.

Rendón i Sepúlveda dokładali starań, by nigdy nie byli widziani razem. Komunikowali się za pomocš zaszyfrowanych telefonów, wymienianych co dwa miesišce. Sepúlveda twierdzi, że dzienne raporty i zdobyte informacje wysyłał z jednorazowych kont e–mailowych do poœrednika w firmie konsultingowej Rendóna.

W archiwach hakera poszczególne dane były oznaczane różnymi kolorami, co miało duże znaczenie po zakończeniu zlecenia, gdy nadchodził czas zniszczenia dowodów. W dniu wyborów Sepúlveda pozbywał się wszelkich informacji oznaczonych kolorem czerwonym. To były pliki, które mogłyby posłać jego i jego opiekunów do więzienia: przechwycone rozmowy telefoniczne i e–maile, listy ofiar hakowania i tajne raporty, które przygotowywał podczas kampanii. Wszystkie telefony, twarde dyski, pamięć przenoœna i serwery były fizycznie niszczone. Mniej niebezpieczne „żółte" pliki, zawierajšce terminarze podróży, wykazy wynagrodzeń, plany pozyskania kapitału na kampanię, były zapisywane na zaszyfrowanym dysku przenoœnym i przekazywane do sztabu w celu ostatecznej ewaluacji. One również były niszczone po tygodniu.

Podczas większoœci zleceń Sepúlveda tworzył międzynarodowy zespół, który pracował w wynajętych domach i mieszkaniach w Bogocie. Było w nim od 7 do 15 hakerów z całej Ameryki Łacińskiej, dzięki czemu mógł wykorzystać potencjał wielu „narodowych specjalizacji". W jego ocenie Brazylijczycy tworzš najskuteczniejsze złoœliwe oprogramowanie. Wenezuelczycy i Ekwadorczycy sš utalentowani w zakresie skanowania systemów i aplikacji pod względem luk i słaboœci. Argentyńczycy to specjaliœci od przechwytywania danych z telefonów komórkowych. Meksykanie sš œwietnymi hakerami, ale zbyt dużo gadajš. Sepúlveda korzystał z ich usług tylko w wyjštkowych sytuacjach.

Zlecenia trwały od kilku dni do kilku miesięcy. Czasem miały charakter defensywny – np. w Hondurasie Sepúlveda ochraniał kanały komunikacyjne i systemy komputerowe przed hakerami zatrudnionymi przez przeciwników „jego" kandydata na prezydenta, Porfiria Lobo Sosy. W Gwatemali podjšł się cyfrowego podsłuchu szeœciu osobistoœci politycznych i biznesowych kraju i – jak twierdzi – zostawiał Rendónowi informacje na zaszyfrowanej pamięci przenoœnej w specjalnych skrytkach (Sepúlveda twierdzi, że była to mała operacja dla klienta Rendóna, powišzanego z prawicowš Narodowš Partiš Rozwoju – PAN. PAN zaprzecza, że kiedykolwiek zatrudniła Rendóna i że cokolwiek wie o tych działaniach).

W 2011 r. w Nikaragui Sepúlveda zaatakował ubiegajšcego się o trzeciš kadencję prezydenta Ortegę. W jednym z rzadko trafiajšcych się zleceń niezwišzanych z Rendónem włamał się na konto e–mailowe Rosario Murillo, żony Ortegi i rzeczniczki prasowej rzšdu, i wykradł wiele osobistych i rzšdowych sekretów.

W 2012 r. w Wenezueli zespół dał się ponieœć niechęci do Cháveza i porzucił dotychczasowe œrodki ostrożnoœci. Gdy Chávez ubiegał się o czwartš kadencję, Sepúlveda opublikował (po anonimizacji) klip na YouTubie, na którym było widać, jak we własnej osobie przeglšda konto e–mailowe Diosdado Cabella – jednego z najpotężniejszych ludzi w Wenezueli, przewodniczšcego Zgromadzenia Narodowego. Zaczšł również działać poza kręgiem swoich zaufanych hakerów i nakłaniał hakerów–aktywistów z grupy Anonymous do ataków na Cháveza.

Sepúlveda opowiada, że gdy włamał się z kolei na konto na Twitterze należšce do Cabella, Rendón mu gratulował. W e–mailu z 9 wrzeœnia 2012 r. napisał „Eres noticia :)" – czyli „jesteœ w wiadomoœciach", podajšc link do artykułu o włamaniu (Rendón twierdzi, że nigdy nie wysłał takiego e–maila). Sepúlveda ujawnił zrzuty ekranu kilkunastu e–maili i wiele rzeczywistych wiadomoœci, dowodzšc, że od listopada 2011 do sierpnia 2012 r. wysyłał do wysoko postawionego pracownika firmy konsultacyjnej Rendóna długie listy rzšdowych stron, które zhakował na potrzeby różnych kampanii, piszšc przy użyciu hakerskiego slangu (np. „Owned!"). Dwa tygodnie przed wyborami w Wenezueli Sepúlveda wysłał zrzuty ekranu pokazujšce, że zhakował stronę Cháveza i jest w stanie jš „wyłšczyć" i „włšczyć" w każdej chwili.

Chávez wygrał, ale pięć miesięcy póŸniej zmarł na raka, co doprowadziło do kolejnych wyborów, w których zwyciężył Nicolás Maduro. Na dzień przed ogłoszeniem zwycięzcy Sepúlveda włamał się na jego konto na Twitterze i opublikował oskarżenia o oszustwa wyborcze. Wenezuelski rzšd odcišł wtedy internet w całym kraju na 20 min, winišc za to „hakerów–spiskowców zza granicy".

W Meksyku geniusz Sepúlvedy i wizja stworzenia niepokonanej machiny politycznej Rendóna œwietnie ze sobš współgrały, wspierane przez potężne zaplecze centroprawicowej Partii Rewolucyjno–Instytucjonalnej. Lata rzšdów prezydenta Felipe Calderóna i jego partii PAN były kojarzone z wyniszczajšcš wojnš z kartelami narkotykowymi, w wyniku których porwania, zabójstwa na ulicach i skracanie o głowę stały się codziennoœciš. Gdy zbliżał się rok 2012, PRI zaproponowała kandydaturę młodego i energicznego Pena Niety, który właœnie zakończył udanš kadencję na stanowisku gubernatora.

Sepúlvedzie nie podobał się pomysł pracy w Meksyku, państwie niebezpiecznym dla osób prowadzšcych działalnoœć publicznš. Jednakże Rendón przekonał go do kilku krótkich podróży do tego kraju (często na pokładzie swojego prywatnego odrzutowca), które rozpoczęły się w 2008 r. Pracujšc pewnego razu w Tabasco, na goršcym karaibskim wybrzeżu, Sepúlveda zhakował konta ważnej politycznej figury. Okazało się, że ofiara miała powišzania z kartelem narkotykowym. Team odpowiadajšcy za bezpieczeństwo w drużynie Rendóna dowiedział się o planie zabicia Sepúlvedy. Spędził on wtedy noc w opancerzonym Chevrolecie Suburban, zanim mógł wrócić do Mexico City.

W Meksyku funkcjonuje system trójpartyjny, więc Pena Nieto zmagał się z oponentami zarówno z prawej, jak i lewej strony politycznego spektrum. Prawica w postaci PAN nominowała Josefinę Vázquez Motę, pierwszš kandydatkę na stanowisko prezydenta. Lewica, czyli Demokratyczna Partia Rewolucyjna (PRD), wybrała Andrésa Manuela Lópeza Obradora, byłego burmistrza Mexico City.

Wczesne sondaże wskazywały wysokie 20–punktowe prowadzenie Pena Niety, ale jego zwolennicy dmuchali na zimne. Zespół Sepúlvedy zainstalował złoœliwe oprogramowanie w routerach w siedzibie sztabu kandydata PRD, co pozwoliło na dostęp do telefonów i komputerów wszystkich użytkowników sieci, w tym samego Lópeza Obradora. Podobne kroki podjęto również przeciw Mocie z PAN. Gdy sztaby kandydatów przygotowywały przemówienia programowe, Sepúlveda znał ich treœć w chwili, gdy ich palce zetknęły się z klawiaturš. Widział nadchodzšce spotkania kandydata i terminarze kampanii, zanim były one udostępnione w sztabach.

Pienišdze nie były problemem. Pewnego razu Sepúlveda wydał 50 tys. dol. na skomplikowane rosyjskie oprogramowanie, które w bardzo krótkim czasie pozwoliło na przechwytywanie informacji z telefonów Apple'a, BlackBerry i tych korzystajšcych z systemu Android. Nie szczędził również wydatków na najlepsze fałszywe konta na Twitterze – takie, które były utrzymywane przez co najmniej rok, co nadawało im szlif autentycznoœci.

Sepúlveda zarzšdzał tysišcami tych fałszywych kont, używajšc ich do kształtowania dyskusji na temat planu Niety wobec przestępczoœci narkotykowej. Zalewał media społecznoœciowe poglšdami, które łatwo mogły być przekazywane dalej, już przez rzeczywistych użytkowników. Do mniej subtelnych zadań używał większej, 30–tysięcznej armii botów na Twitterze, automatycznie tworzšcych wpisy w celu wykreowania trendów. Jedna z dyskusji, które zapoczštkował, wyrażała obawę, że wraz ze wzrostem poparcia dla Lópeza Obradora osłabi się peso. Sepúlveda wiedział, że problem walutowy jest jednš z głównych słaboœci przeciwnego kandydata – uzyskał tę wiedzę z informacji przesyłanych wewnštrz jego sztabu.

Zespół Sepúlvedy zapewnił kampanii Pena Niety i jego lokalnym sojusznikom cyfrowš „czarnš magię" w pełnym zakresie. W dniu wyborów spowodował, że komputery wykonały dziesištki tysięcy połšczeń telefonicznych o godzinie 3 nad ranem w stanie Jalisco, kluczowym dla wyniku wyborów. Ludzie usłyszeli nagranš wiadomoœć, wywołujšcš wrażenie, że jest ona częœciš kampanii lewicowego kandydata na gubernatora Enrique Alfary Ramíreza. Zgodnie z oczekiwaniami, wyrwani w œrodku nocy ze snu wyborcy byli wœciekli, a Alfaro przegrał niewielkš różnicš głosów. W innej kampanii, o urzšd gubernatora w Tabasco, Sepúlveda stworzył na Facebooku fałszywe konta homoseksualistów twierdzšcych tam, że jako geje popierajš katolickiego konserwatywnego kandydata Gerarda Priegę z PAN – co miało na celu zasianie wštpliwoœci u rzeczywistych wyborców.

– Zawsze podejrzewałem, że coœ było nie tak – stwierdził Priego po ujawnieniu informacji na temat manipulowania mediami społecznoœciowymi podczas tamtej kampanii.

W maju Pena Nieto wybrał się z wizytš do Uniwersytetu Iberoamerykańskiego w Mexico City i został powitany przez studentów buczeniem i agresywnymi okrzykami. Wstrzšœnięty kandydat wycofał się wraz z ochronš do sšsiedniego budynku, gdzie według niektórych relacji w internecie ukrył się w łazience. Jego wizerunek został mocno nadszarpnięty. López Obrador triumfował.

PRI zdołało jednak odrobić stracone punkty w sondażach. Jeden z konsultantów Lópeza Obradora dał się bowiem złapać na nagraniu, na którym słychać, jak prosi biznesmenów o 6 mln dol. na kampanię swojego kandydata – co mogło stanowić złamanie meksykańskiego prawa. Sepúlveda twierdzi, iż nie zna Ÿródła tego nagrania. Ale wraz ze swoim zespołem przechwytywał komunikację pechowego konsultanta Luisa Costy Bonino od miesięcy (2 lutego 2012 r. Rendón najprawdopodobniej wysłał do hakera trzy adresy e–mail oraz numer komórkowy należšcy do Bonino w e–mailu zatytułowanym „Job").

Zespół Sepúlvedy zdezaktywował osobistš stronę internetowš Bonino i przekierowywał dziennikarzy na jej sklonowanš wersję. Tam opublikował pismo wyglšdajšce na obronnš tyradę napisanš przez samego konsultanta, w której „przypadkowo" wypłynęły kolejne wštpliwoœci – czy jako Urugwajczyk nie łamie on restrykcji dotyczšcych udziału osób z zagranicy w meksykańskich wyborach. Costa Bonino wycofał się z udziału w kampanii kilka dni póŸniej. Stwierdził ostatnio, że wiedział, iż był szpiegowany, nie wiedział tylko w jaki sposób. – W Ameryce Łacińskiej to częœć zawodu, podsłuchiwanie rozmów przeciwników politycznych nie jest nowoœciš. Gdy pracuję przy kampanii, zakładam, że wszystko, o czym mówię przez telefon, będzie usłyszane przez opozycję – mówi konsultant.

Biuro prasowe Pena Niety nie udzieliło komentarza na ten temat. Rzecznik PRI powiedział, że partia nie ma żadnej wiedzy na temat Rendóna współpracujšcego z Pena Nietš przy jakiejkolwiek kampanii. Rendón z kolei twierdzi, że pracował w imieniu kandydatów PRI w Meksyku przez 16 lat, od sierpnia 2000 r. do dziœ.

W 2012 r. kolumbijski prezydent Juan Manuel Santos, następca Uriby, niespodziewanie powrócił do rozmów pokojowych z FARC, z nadziejš na zakończenie trwajšcej 50 lat wojny. Wœciekły Uribe, któremu lewicowi partyzanci z FARC zabili ojca, założył nowš partię i wsparł innego kandydata, Oscara Ivána Zuluagę, wypowiadajšcego się przeciwko tym negocjacjom.

Rendón pracował wtedy dla Santosa, chciał, aby Sepúlveda dołšczył do jego zespołu – ale tym razem spotkał się z odmowš. Chęć współpracy Rendóna z kandydatem popierajšcym rozmowy z FARC haker uznał za zdradę i podejrzewał, że konsultant uległ chciwoœci, stawiajšc pienišdze ponad ideały. Sepúlveda wspomina, że dla niego motywacjš były przede wszystkim jego przekonania, a nie pienišdze – i że jeœli chciałby jedynie zarabiać, to hakowałby systemy finansowe, a nie kampanie wyborcze.

Po raz pierwszy zdecydował się stanšć w kontrze do swojego mentora. Zaczšł pracować dla opozycji, raportujšc bezpoœrednio do Luisa Alfonso Hoyosa – szefa sztabu Zuluagi. Hoyos był nieosišgalny, gdy staraliœmy się o jego komentarz, a Zuluaga zaprzecza, że miał jakiekolwiek informacje o hakowaniu. Sepúlveda opowiada, że razem z Hoyosem obmyœlili plan zdyskredytowania urzędujšcego prezydenta poprzez wykazanie, że partyzanci, pomimo toczšcych się rozmów pokojowych, nadal rozprowadzali narkotyki i szerzyli przemoc. W kilka miesięcy Sepúlveda włamał się do telefonów i na konta ponad 100 bojowników, w tym lidera FARC Rodriga Londono, znanego także jako Timoleón Jiménez lub Timoszenko. Stworzył grubš teczkę z hakami na FARC, zawierajšcš m.in. dowody siłowych nacisków FARC na rolników z prowincji. W końcu Sepúlveda zgodził się towarzyszyć Hoyosowi podczas wizyty w wiadomoœciach Bogota TV i przedstawić zgromadzone dowody.

Zawzięta i otwarta walka z partiš rzšdzšcš okazała się nieroztropnym posunięciem. Miesišc póŸniej, gdy Sepúlveda palił papierosa na tarasie swojego biura w Bogocie, zauważył, że pod budynek podjechał policyjny konwój. 40 ubranych na czarno komandosów najechało na biuro, by go aresztować. Sepúlveda obwinia o wszystko swš lekkomyœlnš decyzję o występie w telewizji. Jest przekonany, że wydał go ktoœ stamtšd. W sšdzie nosił kamizelkę kuloodpornš i zasiadał w asyœcie strażników z tarczami. Z tyłu sali sšdowej jacyœ mężczyŸni trzymali w górze zdjęcia jego rodziny, wykonujšc gest podrzynania gardła lub przykładajšc palec do ust, dajšc do zrozumienia, by milczał. Ale opuszczony przez byłych sojuszników, w końcu przyznał się do zarzucanych mu czynów: szpiegostwa, hakowania i innych przestępstw, w zamian za 10–letni wyrok.

Gdy na trzeci dzień po osadzeniu w więzieniu La Picota w Bogocie wybrał się do dentysty, został osaczony przez ludzi z nożami i żyletkami. Uratowała go służba więzienna. Tydzień póŸniej strażnicy obudzili Sepúlvedę w œrodku nocy i szybko wyprowadzilu z celi, mówišc, że słyszeli o planie zastrzelenia go we œnie z pistoletu z tłumikiem. Potem policja podsłuchała rozmowę, w której planowano kolejny zamach na jego życie. Wtedy znalazł się w izolowanej celi w oœrodku o najwyższym poziomie bezpieczeństwa w centrum Bogoty. Œpi pod kuloodpornym kocem, z kamizelkš przy łóżku, za drzwiami odpornymi na wybuchy. Strażnicy zaglšdajš do niego co godzinę. W ramach ugody sšdowej stał się œwiadkiem rzšdu, pomagajšc œledczym w przygotowaniu procesów przeciwko byłemu kandydatowi Zuluagi i jego politycznemu strategowi Hoyosa. Władze wydały nakaz aresztowania Hoyosa, ale – jak podaje kolumbijska prasa – poszukiwany zbiegł do Miami.

Gdy Sepúlveda wyjeżdża na spotkania z prokuratorami w tzw. Bunkrze, siedzibie prokuratora generalnego w Bogocie, podróżuje w opancerzonym konwoju z szeœcioma motocyklami, pędzšc przez stolicę z prędkoœciš 100 km/h. Podczas przejazdu sygnały telekomunikacyjne sš zakłócane, aby zapobiec œledzeniu ruchów konwoju czy zdalnej detonacji bomb na ulicach.

Nam Sepúlveda mówi, że chce opowiedzieć swojš historię, gdyż opinia publiczna nie zdaje sobie sprawy z władzy, jakš nad wyborami majš dziœ hakerzy i ludzie dokonujšcy różnych manipulacji komputerowo–internetowych. Ani z tego, jakie specjalistyczne umiejętnoœci sš niezbędne, by ich powstrzymać.

– Pracowałem z prezydentami i ludŸmi posiadajšcymi wielkš władzę. Zrobiłem wiele rzeczy, których nie żałuję, ponieważ działałem z pełnym przekonaniem i w jasno okreœlonym celu, jakim było zakończenie rzšdów dyktatur i socjalistów w Ameryce Łacińskiej – mówi, trzymajšc filiżankę kawy i paczkę Marlboro. – Zawsze twierdziłem, że sš dwa rodzaje polityki – ten, który widzš ludzie, i ten, dzięki któremu wszystko się dzieje. Ja pracowałem przy tej polityce, której nie widać.

Opowiada, że zezwolono mu na dostęp do komputera z monitorowanym połšczeniem internetowym w ramach porozumienia z władzami, dotyczšcego œledzenia i utrudniania działalnoœci karteli narkotykowych za pomocš jednej z wersji programu Social Media Predator. Rzšd nie potwierdza ani nie zaprzecza temu, że haker może korzystać z komputera ani do czego może go używać. Sepúlveda opowiada, że zmodyfikował Social Media Predatora pod kštem przeciwdziałania sabotażom, w których się specjalizował, takim jak blokowanie profili kandydatów na Facebooku i Twitterze.

Użył też tego programu do przeskanowania 700 tys. tweetów z kont zwolenników tzw. Państwa Islamskiego, aby ustalić, jakimi cechami charakteryzuje się dobry rekruter terrorystów. Sepúlveda twierdzi, że jego program jest w stanie rozpoznać rekruterów IS w kilka minut po tym, gdy stworzš konto na Twitterze i zacznš wysyłać wiadomoœci. Ma nadzieję, że będzie mógł się podzielić tymi informacjami z USA i innymi państwami zwalczajšcymi islamskie bojówki. Po przebadaniu próbek Sepúlvedy niezależna firma stwierdziła, że użyte metody sš oryginalne i dostarczajš wiarygodne wyniki.

Davida Maynora, szefa spółki Errata Security w Atlancie zajmujšcej się testowaniem bezpieczeństwa w sieci, zapytaliœmy, czy opinie Sepúlvedy na temat skali działalnoœci hakerów w kampaniach wyborczych na całym œwiecie brzmiš prawdopodobnie. Maynor potwierdził. Mówi, że od czasu do czasu otrzymuje propozycje pracy przy kampaniach. Jego firma była nakłaniana do zdobycia adresów e–mailowych i innych dokumentów z komputerów i telefonów różnych kandydatów – przy czym docelowy klient nigdy nie jest ujawniany. – W USA taka działalnoœć ma miejsce praktycznie przez cały czas – mówi.

W jednym przypadku Maynor został poproszony o wykradzenie danych, teoretycznie tylko w ramach przetestowania jakoœci zabezpieczeń. Ale zleceniodawca nie chciał ujawnić swoich zwišzków z kampaniš, której bezpieczeństwo chciał rzekomo sprawdzić. W innej sprawie potencjalny klient oczekiwał prezentacji na temat możliwoœci œledzenia ruchów kandydata za pomocš sklonowanego iPhone'a. – Zawsze im odmawialiœmy z oczywistych przyczyn – twierdzi Maynor, który nie chce podawać nazwisk kandydatów, na których proponowano mu zlecenia.

Trzy tygodnie przed aresztowaniem Sepúlvedy jego eksmentor Juan José Rendón został zmuszony do zrezygnowania z udziału w kampanii Santosa. Kolumbijska prasa oskarżała go o wzięcie łapówki w wysokoœci 12 mln dol. od handlarzy narkotyków i częœciowe przekazanie jej do funduszy kampanii, czemu on sam zaprzecza. Według słów Rendóna przedstawiciele kolumbijskich władz przesłuchali go niedługo potem w jego domu w Miami. Rendón przyznaje, że kolumbijscy œledczy pytali go o Sepúlvedę i powiedział im, że jego rola była ograniczona do projektowania witryn. Zaprzecza natomiast, jakoby pracował z Sepúlvedš nad projektami majšcymi jakiekolwiek znaczenie polityczne. – On twierdzi, że współpracowaliœmy przy 20 kampaniach, ale prawda jest inna – mówi Rendón. – Nigdy nie wypłaciłem Andrésowi Sepúlvedzie ani jednego peso.

W zeszłym roku na podstawie informacji z anonimowego Ÿródła kolumbijskie media podały, że Rendón pracuje przy prezydenckiej kampanii Donalda Trumpa. Konsultant utrzymuje, że te informacje sš nieprawdziwe. Mówi, że sztab kampanii rzeczywiœcie zwrócił się do niego, ale on propozycję odrzucił, gdyż nie lubi Trumpa. – Wg mojej wiedzy nie współpracowaliœmy z tym człowiekiem – mówi także rzeczniczka prasowa Trumpa Hope Hicks. – Nigdy o nim nie słyszałam.

Andrés Sepúlveda twierdzi, że kilkakrotnie oferowano mu pracę w Hiszpanii, jednak odrzucił wszystkie propozycje, ponieważ był zbyt zajęty. Na pytanie, czy uważa, że kampania prezydencka w USA jest poddawana manipulacjom, odpowiedział: – Jestem tego pewien na 100 proc.

— współpraca: Carlos Manuel Rodriguez, Matthew Bristow

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL