Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Telekomunikacja i IT

Smartfony nie dla wszystkich olimpijczyków

Galaxy Note 8
www.samsung.com
Koreański Samsung, główny sponsor Zimowych Igrzysk Olimpijskich, przeznaczył dla uczestników imprezy w Pjongczangu 4 tys. smartfonów Galaxy Note 8.

Okazuje się jednak, że ostatecznie je otrzyma 3 tys. sportowców, ale najprawdopodobniej nie będzie wœród nich zawodników z Korei Północnej. 

Sankcje gospodarcze nałożone na Koreę Północnš powodujš, że organizatorzy nadal zastanawiajš się, czy jest możliwe obdarowanie aparatami ekipy tego kraju. Zachodzi bowiem możliwoœć, że mogš one zostać wykorzystane w przyszłoœci nie tylko do celów cywilnych, ale również i do komunikacji wojskowej — pisze Reuters w korespondencji z Seulu. A prezent jest niesłychanie wartoœciowy, bo na rynku Galaxy 8 kosztuje 1,1 tys. dol.

Północno-koreańscy sportowcy nie mogš zostać także obdarowani strojami sportowymi firm Nike. Na liœcie towarów objętych sankcjami, oprócz sprzętu telekomunikacyjnego, znajdujš się również artykuły luksusowe oraz sprzęt i odzież sportowa.

Gospodarze igrzysk robili wszystko, aby w zawodach mogli wystartować sportowcy z Korei Północnej. Prezydent Korei Południowej, Moon Jae-in był zdania, że może być to pierwszy krok do złagodzenia napięcia między Pjongjangiem a resztš œwiata. I częœciowo mu się to udało. Do Pjongczangu dojechało już 22 sportowców z Korei Północnej, a żeńska drużyna hokeju na lodzie będzie składała się z zawodniczek z obydwóch Korei. Jak na razie wspólnie trenujš, a grupa z Phenianu wzięła udział nawet w przyjęciu urodzinowym jednej z zawodniczek. Nie wystšpiš one jednak w strojach Nike, a po zawodach będš musiały oddać kije do hokeja, buty z łyżwami i cały sprzęt, z którego skorzystały w czasie olimpiady.

Organizatorzy zresztš w zwišzku z uczestnictwem ekipy z północy we wszystkim, co robiš muszš niesłychanie uważać, aby nie naruszyć sankcji nałożonych przez Radę Bezpieczeństwa ONZ oraz administrację amerykańskš. Wczeœniej południowokoreańskie Ministerstwo Zjednoczenia wynegocjowało możliwoœć przywiezienia północnokoreańskich sportowców. Sprawa była niesłychanie skomplikowana, ponieważ każdy samolot bšdŸ statek, który wylšduje na północy albo przybije tam do wybrzeża, będzie miał półroczny zakaz wstępu do południowokoreańskiej przestrzeni powietrznej bšdŸ wpłynięcia na wody terytorialne tego kraju. Północnokoreańscy sportowcy przylecieli Airbusem, a nie Boeingiem, a rejs został wykonany przez koreańskš Asiana Airlines, linię członkowskš sojuszu Star Alliance, do którego należy między innymi Lufthansa i LOT. Aby sprostać wszystkim ograniczeniom, maszyna zmuszona była zatoczyć duży kršg nad morzem, tak aby nie przelatywać nad strefš zdemilitaryzowanš.

Ekipa północnokoreańska mieszka w Wiosce Olimpijskiej, razem z pozostałymi zawodnikami, a pokój w hotelu, w którym sš zakwaterowani kosztuje równowartoœć 226 dol. za noc. Koszty pokrywajš władze w Seulu. Problemem natomiast pozostajš inne wydatki, takie jak chociażby pomoc medyczna mogš okazać się kontrowersyjne właœnie ze względu na obowišzujšce sankcje.

Korea Północna została ukarana na przeprowadzanie prób nuklearnych po raz pierwszy w 2006 roku. Potem kilkakrotnie sankcje były zaostrzane, ostatni raz w grudniu 2017. Tym razem były one wymierzone głównie w dostawy ropy naftowej, miały też ograniczyć zatrudnianie północnokoreańskich pracowników za granicš. Pjongjang uznał je za „akt wojny pogwałcajšcy pokój i stabilnoœć Półwyspu Koreańskiego”.

Ostatnie restrykcje były odpowiedziš na test międzykontynentalnej rakiety balistycznej (ICBM), który Korea Północna przeprowadziła 28 listopada. Rezolucja ma docelowo ograniczyć o 75 proc. dostawy ropy naftowej i produktów pochodnych do Korei Północnej. Ponadto północnokoreańscy pracownicy, którzy sš zatrudniani przede wszystkim w Rosji i Chinach, majš w cišgu 12 miesięcy zostać odesłani do kraju. Według ONZ, pracujš oni „w warunkach zbliżonych do niewolnictwa”.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL