T-Mobile chce dostępu do światłowodów Orange

Można się było tego spodziewać. Po tym, jak Cyfrowy Polsat ogłosił zakup Netii, T-Mobile nie miał innego wyjścia, jak zacząć rozmowy o dostępie do światłowodów z Orange. Ruszyły negocjacje warunków tej współpracy.

Aktualizacja: 20.12.2017 10:44 Publikacja: 20.12.2017 10:39

T-Mobile chce dostępu do światłowodów Orange

Foto: Bloomberg

Orange Polska poinformował dziś, że zaczął negocjacje T-Mobile Polska. 

Na razie we wtorek telekomy podpisały list intencyjny, zgodnie z którym postanowiły rozpocząć negocjacje na temat warunków kontraktu. Mają się one zakończyć do końca czerwca 2018 r.

Z komunikatu Orange wynika, że T-Mobile ma uzyskać dostęp do sieci światłowodowej w budynkach wielorodzinnych w modelu hurtowego dostępu (ang. Bitstream Access - BSA) na obszarach nieregulowanych.

Telekomy ustaliły na razie, że Zgodnie z najważniejszymi założeniami komercyjnymi, T-Mobile zapłaci z tego tytułu na rzecz Orange Polska:

opłatę wstępną za dostęp do budynków wielorodzinnych zamieszkałych przez klientów indywidualnych

opłatę miesięczną za dostęp szerokopasmowy za każdego aktywnego klienta

opłatę instalacyjną za przyłączenie każdego łącza szerokopasmowego.

Orange nie podał na razie szacunków przychodów, jakie może uzyskać za sprawą tej umowy. To zapewne zależeć będzie od rozmachu T-Mobile Polska. To, że ta ostatnia firma chce wejść na rynek światłowodowy i zbudować ofertę konwergentną dla klientów indywidualnych słychać było od około 2 lat. Andreas Maierhofer, prezes T-Mobile Polska mówił ostatnio, że firma chce zacząć świadczyć usługi światłowodowe w przyszłym roku i z jego słów wynikało, że stanie się to pod koniec roku. 

Orange informuje dziś jedynie, że "podjęcie współpracy hurtowej przyczyni się do poprawy monetyzacji inwestycji Orange Polska w sieć światłowodową, maksymalizacji wykorzystania infrastruktury Orange Polska oraz przyspieszenia konwergencji usług telekomunikacyjnych na rynku polskim".

Do tej pory z sieci szerokopasmowego dostępu Orange na zasadach hurtowych w największym stopniu korzystała Netia. Telekom ten korzystał przy tym z łączy starszego typu, posiłkując się decyzjami Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

W 2016 r. Orange wynegocjował z Netią dostęp do sieci FTTH Telefonii Dialog w modelu LLU. Swoją drogą, ciekawe będzie, czy umowa ta po przejęciu Netii przez Cyfrowy Polsat zostanie utrzymana w mocy.

W końcu września rozbudowywana sieć światłowodowa Orange Polska miała zasięg 2,1 mln gospodarstw domowych, a licząc umowy takie jak ta z Dialogiem - 2,3 mln gospodarstw domowych. Niedawno telekom podał, że podłączył 200-tysięcznego abonenta światłowodu.

Orange Polska poinformował dziś, że zaczął negocjacje T-Mobile Polska. 

Na razie we wtorek telekomy podpisały list intencyjny, zgodnie z którym postanowiły rozpocząć negocjacje na temat warunków kontraktu. Mają się one zakończyć do końca czerwca 2018 r.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Bruksela zmniejszy rosnącą górę europejskich śmieci. PE przyjął rozporządzenie
Biznes
Niedokończony obraz Gustava Klimta sprzedany za 30 mln euro
Biznes
Ozempic może ograniczyć picie alkoholu i palenie papierosów
Biznes
KGHM rozczarował. Mniej produkuje i sprzedaje
Biznes
Majówka 2024 z zaciśniętym pasem. Większość Polaków zostanie w domu