Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Telekomunikacja i IT

#RZECZoBIZNESIE: Wojciech Kamieniecki: Cyberataków jest mnóstwo, ale można je wykryć

tv.rp.pl
Wszystkie tego typu ataki można wykryć obserwujšc to, co się w sieci dzieje – mówi Wojciech Kamieniecki, dyrektor NASK Państwowy Instytut Badawczy, goœć programu Michała Niewiadomskiego.

W mocy Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej jest m.in. cyberbezpieczeństwo.

- Problem cyberbezpieczeństwa jest realny. NASK przechodzšc całš œcieżkę polskiego internetu stykał się z tym problemem od zarania – przypomniał Kamieniecki.

Tłumaczył, że sieć to takie duże naczynie w którym następuje przepływ różnych informacji. - Jeżeli w NASK mamy zespół do badań i rozwoju, którzy zajmujš się teoriš przepływów, to sš w stanie wybudować skuteczne narzędzia, które obserwujšc anomalie w przepływach bitów, potrafiš z dużym prawdopodobieństwem okreœlić, że coœ się złego dzieje i za chwilę może nastšpić atak – mówił.

Zaznaczył, że tych ataków jest mnóstwo. - Sš ataki zwišzane z zatykaniem dostępów do różnych serwerów (ataki DDoS), kradzieżš tożsamoœci (phishing), wstrzykiwaniem złoœliwego oprogramowania, które powoduje niepożšdane reakcje różnych rzeczy, które sš podłšczone do internetu, albo blokadę dostępu właœciciela do systemów operacyjnych. Wszystkie tego typu ataki można wykryć obserwujšc to, co się w sieci dzieje – ocenił.

Goœć zauważył, że podmioty zajmujšce się infrastrukturš krytycznš sš w dobrej kondycji finansowej. - Ich stać na to, żeby mieć własne rozbudowane systemy, które zapobiegnš atakom. Jest to cały przemysł energetyczny, banki i administracja państwowa, która jest trochę słabszym ogniwem – mówił.

Przypomniał, że projekt ustawy o polityce ceberbezpieczeństwa, zgodnie z dyrektywš unijnš, mówi o wprowadzeniu w Polsce jednolitych zasad ochrony tego typu newralgicznych dziedzin działalnoœci gospodarczej w Polsce.

Kamieniecki tłumaczył, że ustawa o Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej jest po głosowaniach w sejmie i senacie. - NASK został wskazany jako operator tej sieci. Ustawa czeka na podpis prezydenta – mówił.

Ustawa przewiduje doprowadzenie szerokopasmowego internetu, w cišgu 3 lat, do wszystkich placówek oœwiatowych i szkół w Polsce. - Jest ich 30,5 tys., a dzisiaj tylko 10 proc. z nich posiada odpowiedni internet, czyli symetryczne 100 Mb/s – przypomniał.

Kamieniecki zaznaczył, że Internet Plus to pojęcie, które dopiero zaczyna żyć. - Jest zwišzane ze wspomnianym dostarczeniem internetu do szkół. Drugim elementem jest inicjatywa Morawieckiego, czyli portal e-Lektury. Trzecim elementem jest dostarczenie sprzętu do szkół – wyjaœnił.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL