Według sprawozdania wydanego przez Komisję Europejską, współpraca wszystkich państw w zakresie cyberbezpieczeństwa jest konieczna dla zwiększenia jego poziomu w obliczu rosnących cyberzagrożeń.

Organizowany przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa Sieci i Informacji przy wsparciu agend rządowych i organizacji z wielu państw październikowy miesiąc cyberbezpieczeństwa podzielony jest na cztery obszary tematyczne: cyberbezpieczeństwo w miejscu pracy, zarządzanie prywatnością i ochroną danych, cyberbezpieczeństwo w domu, a także umiejętności w cyberbezpieczeństwie.

Jak mówi prezes firmy Mediarecovery Sebastian Małycha "najbardziej dojrzałe instytucje, między innymi z naszą pomocą, tworzą swoje własne Security Operations Center, czyli prawdziwe centra cyberdowodzenia i obrony". Wskazuje tym samym na zwiększającą się świadomość, ale i wciąż niemalejącą potrzebę budowania cyberbezpieczeństwa na poziomie firm i organizacji. Według niego, działania najbardziej potrzebne są w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw oraz na poziomie administracji samorządowej.

Ministerstwo obrony narodowej w Polsce planuje przeznaczyć prawie miliard złotych na cyberobronę. Mimo to, podczas unijnego miesiąca cyberbezpieczeństwa w Polsce odbywają się jedynie dwa wydarzenia związane z tematem - zwraca uwagę firma Mediarecovery, która od 2006 roku zajmuje się wdrażaniem w Polsce systemów bezpieczeństwa danych, użytkowników, aplikacji i infrastruktury IT, które wykorzystywane są zarówno przez przedsiębiorstwa, jak i instytucje spoza biznesu.

"Jeśli chcemy być liczącym się graczem w ramach Wspólnoty, warto rozważyć większe zaangażowanie zarówno ze strony rządowej, jak i organizacji społecznych w przyszłym roku, szczególnie że sama Unia Europejska traktuje cyberbezpieczeństwo jako jeden z priorytetów" - podsumowuje prezes Mediarecovery.