Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Telekomunikacja i IT

Prawdziwa sztuczna inteligencja nie powstanie nigdy?

123rf.com
Coraz częœciej słyszymy osišgnięciach sztucznej inteligencji, która pokonuje człowieka w kolejnych dziedzinach. Aktualnie Google rekrutuje w tym celu najlepszych ekspertów Chin. Na powstanie sztucznego systemu, który będzie naprawdę „inteligentny” a nie tylko sprawny w obliczeniach – przyjdzie nam jednak jeszcze poczekać.

W 1997 r. Deep Blue wygrał z Kasparowem w szachy. W 2015 r. AlphaGo wygrał w chińskš grę go. Od kilku lat mówi się, że autonomiczne samochody mogš już wyjeżdżać na ulice i znacznie zmniejszyć liczbę wypadków. Program Heliograf generuje dla Washington Post wiadomoœci giełdowe, sportowe i polityczne. Możliwoœci każdego z tych programów przekraczajš możliwoœci człowieka w swojej kategorii, podobnie jak samochód przekracza możliwoœci człowieka w wyœcigach. Mimo to, według wielu osób nie można ich nazwać inteligentnymi.

Amerykański filozof John Searle twierdzi, że maszyna nie myœli, nawet jeœli skutecznie symuluje myœlenie. Jego argument „chińskiego pokoju” przekonuje, że osoba posługujšca się ksišżkš do chińskiej gramatyki może pisać chińskie symbole, choć wcale nie zna języka chińskiego. Nawet, jeœli znajomy Chińczyk czyta napisane przez niego symbole i rozumie ich sens.

Podobnie z maszynami, które na podstawie ludzkich danych generujš ludzkie odpowiedzi, choć wcale ich nie rozumiejš. Przekonaliœmy się o tym m.in. na przykładzie sztucznej inteligencji Microsoftu, którš internauci w 24 godziny dla żartu przekonali do rasizmu. Tay mogła rozmawiać z użytkownikami Twittera. Po kilkunastu godzinach zaczęła pisać, że holokaust był słusznš decyzjš, a Bush stał za zamachem na WTC – wtedy Microsoft postanowił jš wyłšczyć.

Żadna sztuczna maszyna nie potrafi też wykonywać więcej niż jednej czynnoœci. Heliograf nie gra w go, a AlphaGo nie prowadzi samochodu. Nie posiada też żadnych własnych motywacji poza nadanymi mu przez twórców ani nie podejmuje trudnych decyzji, nie znajšc ich celu.

Na powstanie takiej prawdziwie sztucznej inteligencji przyjdzie namatem jeszcze poczekać. Sceptycy sš nawet zdania, że jej powstanie jest niemożliwe. Można się natomiast spodziewać, że jeœli powstanie maszyna zdolna do podjęcia prawdziwie autonomicznej decyzji, a w dodatku będzie posiadać moc obliczeniowš obecnych maszyn, będzie to przełomowy moment w historii ludzkoœci. Być może zresztš pierwsze do tego dojdzie Google.

Choć wyszukiwarka Google jest cenzurowana w Chinach, korporacji nie przeszkadza to w wyszukiwaniu talentów specjalizujšcych się w rozwoju sztucznej inteligencji. W Pekinie ogłoszono zapotrzebowanie na 20 specjalistów ds. uczenia maszynowego – inicjatywy badawczej Google, o której na razie niewiele wiadomo.

Metodę uczenia maszynowego wykorzystuje m.in. Google w swojej wyszukiwarce i translatorze. Działa ona głównie dzięki analizie ogromnych iloœci danych i stosunków między nimi. Oparte na sieciach neuronowych systemy w ułamku sekundy wykonujš analizy, które zespołom fachowców zajmujš miesišce albo i lata. I tu jednak każdy system przeznaczony jest jednak do odpowiadania na jeden, konkretny rodzaj pytań.

 

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL