Telekomunikacja i IT

Intel poszerza portfolio rozwiązań dla sztucznych inteligencji

Flickr, fot. Nich Knupffer
Movidius Myriad X to nowa jednostka przetwarzania obrazu (VPU). Rozwiązanie Intela ma pozwalać na wykorzystanie autonomicznych funkcji m.in. w dronach, robotyce, rzeczywistości wirtualnej oraz inteligentnych kamerach – podała firma w komunikacie prasowym.

Myriad X to pierwszy SoC (system-on-a-chip) dostarczany wraz z dedykowanym mechanizmem przetwarzania dla sieci neuronowych (Neural Compute Engine) służącym do przyspieszania procesu uczenia głębokiego w rozwiązaniach końcowych – podaje Intel. Wbudowany w układ scalony mechanizm Neural Compute Engine jest modułem sprzętowym umożliwiającym urządzeniom widzenie, przetwarzanie i reagowanie w obrębie ich środowisk pracy w czasie rzeczywistym. Dzięki jego wprowadzaniu Myriad X ma osiągać wydajność mocy obliczeniowej w głębokich sieciach neuronowych rzędu biliona operacji na sekundę (TOPS).

„Obecnie widzenie komputerowe i uczenie głębokie stają się standardowymi wymaganiami w miliardach urządzeń otaczających nas na każdym kroku. Udostępnianie urządzeń z rozwiązaniami inteligencji wizualnej, podobnej do ludzkiej, to wielki krok naprzód w rozwoju systemów obliczeniowych” — powiedział Remi El-Ouazzane, wiceprezes i dyrektor firmy Movidius wchodzącej w skład działu nowych technologii Intela.

Myriad X to najnowsza generacja jednostek VPU Movidius, które zostały zaprojektowane do pracy we wbudowanych rozwiązaniach do obsługi inteligencji wizualnej i wnioskowania. Cechuje je bardzo duża wydajność przy niskim poborze mocy dzięki połączeniu trzech elementów architektury: macierzy programowalnych procesorów wektorowych VLIW, zestawu akceleratorów sprzętowych i ogólnodostępnej platformy pamięci inteligentnej. Pozwala to na osiąganie stałych poziomów wysokiej wydajności podczas obsługi obciążeń z zakresu uczenia głębokiego oraz widzenia komputerowego.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL