Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Teatr

Hrabia Potocki autorem musicalu

„Rękopis...” jest bardzo dynamicznym spektaklem
Teatr
Imponujšce widowisko według „Rękopisu znalezionego w Saragossie" w chorzowskim Teatrze Rozrywki.

Po raz pierwszy powieœć Jana Potockiego posłużyła za libretto musicalu, do którego muzykę skomponował Krzesimir Dębski. To silna strona tego przedsięwzięcia – działajšca na emocje, często również zabawna w żonglowaniu znanymi motywami muzyka, wykorzystuje motywy żydowskie, hiszpańskie, arabskie, cygańskie, sięga po tony polskiej i francuskiej klasyki. Brzmi niemal bez przerwy, a w ucho łatwo wpadajš arie i pieœni chóralne.

Mozaika zmieniajšcych się dynamicznie scen eksponuje motyw Alfonsa van Wordena jako człowieka oszukiwanego, wodzonego przez los, który nie ma pewnoœci, że to, co mu się przytrafia, dzieje się naprawdę. Realizatorzy nie wdajš się w rozważania, co jest snem, co jawš, co mistyfikacjš. Wręcz odwrotnie, traktujš tkankę powieœci jako element teatralnej zabawy, jakby chcieli powiedzieć, właœnie tak robi się teatr.

Efekty specjalne – wybuchy, ogień, taniec Jarosława Stańka, fenomenalna scenografia Pawła Dobrzyckiego, wykorzystujšca wizualizacje Tomasza Grimma, ale i tradycyjne, acz mobilne formy scenograficzne – pulsujšca z zawrotnš szybkoœciš coraz to nowymi obrazami. A do tego piękne kostiumy Doroty Roqueplo, ręcznie malowane przez Elżbietę Radziwiłł, tworzš bardzo atrakcyjnš formę.

Kto liczył zatem na dobrš zabawę, nie rozczarował się, lecz nie należy poszukiwać w adaptacji Macieja Wojtyszki ani głębszych sensów zawartych w perypetiach Alfonsa van Wordena, ani też rozwikłania tajemnic ukrytych w słynnym, choć mało znanym współczesnemu czytelnikowi dziele. Wręcz przeciwnie, tu nic nie dzieje się na serio, tu widz nie znajdzie gotowych recept na wyzwanie naszych czasów, jakim jest najazd na Europę uchodŸców, choć przecież „Rękopis..." jest także opowieœciš o fascynacji innoœciš, ale jednoczeœnie lęku przed niš. To spektakl służšcy przede wszystkim zabawie.

Przedstawienie, które wyreżyserowali ojciec i syn – Maciej i Adam Wojtyszko, jest też swego rodzaju laurkš dla Jana Potockiego – francuskojęzycznego pisarza i podróżnika, którego rok właœnie obchodzimy. Tak można zinterpretować prolog i epilog przedstawienia – niezwykłe przygody Alfonsa van Wordena przedstawia nam sam hrabia Jan Potocki, któremu towarzyszymy aż do samobójczej œmierci.

W chorzowskiej inscenizacji alter ego Potockiego jest właœnie wędrujšcy przez Sierra Morena młody oficer, główny bohater „Rękopisu". W obu tych rolach obsadzony został Kamil Franczak – młody, œwietnie czujšcy scenę i obdarzony wielkimi możliwoœciami głosowymi aktor, któremu powierzono już po raz drugi głównš partię w muzycznych przedstawieniach Teatru Rozrywki (pierwszym była „Niedziela w parku z Georgem"). Przygotował on  także znakomity recital „Dni których nie znamy" z piosenkami Marka Grechuty. Z dużš przyjemnoœciš obserwuję jego rozwój, a rola Potockiego-Wordena pozwala przypuszczać, że Franczak wyrasta na gwiazdę chorzowskiej sceny tej rangi co Stanisław Ptak czy Jacenty Jędrusik.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL