Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Teatr

Agata Duda-Gracz zaprasza do sanatorium

Fundacja Shalom
Na specjalne życzenie widzów aktorzy Teatru Żydowskiego powtórzš w œrodę podczas Festiwalu Warszawa Singera niecodzienny artystyczny performance.

Autorkš tego oryginalnego „Sanatorium pod Klepsydrš" na podstawie tekstów Brunona Schulza jest jedna z najciekawszych reżyserek młodego pokolenia Agata Dudy–Gracz.

Aktorzy przywołajš w pamięci niepowtarzalnš magię œwiata Brunona Schulza i stanš się pacjentami jego „Sanatorium pod Klepsydrš". Wszystko rozgrywać się będzie w szczególnej scenerii - jednym z gmachów siedziby Sinfonii Varsovia, przy ulicy Grochowskiej 272, w którym do niedawna mieœcił się Instytut Weterynaryjny SGGW. Widzowie będš mieli niepowtarzalnš okazję odwiedzić to miejsce z wieloletniš historiš na chwilę przed remontem i odbyć wraz z artystami niezwykłš podróż na pograniczu jawy i snu.

To także odwołanie do zdjęcia „I cišgle widzę ich twarze" Fundacji Shalom, Gołdy Tencer-Szurmiej, pokazujšce Państwowe Gimnazjum w Drohobyczu, w maja 1934 roku. Między rzędami ławek przechadza się na nim Bruno Schulz, nauczyciel rysunku i prac ręcznych. Zginšł w 1942 roku zastrzelony na ulicy drohobyckiego getta. Zdjęcie przechował nieżyjšcy już Mieczysław Makarski. Wspominał, że Schulz na lekcjach czytał fragmenty swoich ksišżek, które im, uczniom, wydawały się nieco dziwne

Pierwszy pokaz pod koniec kwietnia spotkał się z ogromnym zainteresowaniem widzów i na ich specjalne życzenie dyrektor Teatru Żydowskiego, Gołda Tencer postanowiła powtórzyć go teraz podczas Festiwalu Warszawa Singera.

Akcja działań artystycznych rozgrywać się będzie równolegle na trzech poziomach gmachu. Widzowie będš mogli zaglšdać do każdego pomieszczenie, w którym rozgrywać się będš działania symultaniczne. To żywe muzeum czynne będzie od 19.00 do 21.30. Widzowie będš mogli w tych godzinach wchodzić tam bez ograniczeń, w dowolnej chwili i w dowolnej chwili z gmachu wychodzić.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL