Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Teatr

Muzyczna wersja filmu „Dzień świra" w Teatrze Kamienica

Maciej Miecznikowski jako Adaœ Miauczyński w „Dniu œwira”
materiały
Muzyczna wersja filmu „Dzień œwira" to z pewnoœciš jedno z najlepszych przedstawień warszawskiego Teatru Kamienica.

Czy dziecko szczęœcia może zrozumieć rozterki starzejšcego się mężczyzny majšcego œwiadomoœć życiowej porażki? Premiera „Dnia œwira" z muzykš Filipa Hadriana Tabęckiego pokazuje, że tak.

Dobiegajšcy czterdziestki kompozytor nie bez powodu uznawany jest za dziecko szczęœcia. W teatrze zadebiutował już w wieku 18 lat. Ma na koncie ponad 800 piosenek, songów oraz cztery oratoria. Pisze dla teatru i filmu, współpracuje ze znakomitymi aktorami, muzykami, m.in. z teœciem, wybitnym skrzypkiem Krzysztofem Jakowiczem.

Jednak pomysł, by na muzycznš scenę przenieœć słynny „Dzień œwira", zaskoczył Marka Koterskiego. Wydał mu się tak absurdalny, że... natychmiast się zgodził. Prapremiera w reżyserii Igora Gorzkowskiego odbyła się przed pięcioma laty w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Opera wywołała spore poruszenie, ale szybko zeszła z afisza, bo zmieniła się dyrekcja.

Teraz projekt odżył zrealizowany przez Marcina Kołaczkowskiego. Wykorzystano cały materiał muzyczny Tabęckiego, choć w przeciwieństwie do wersji poznańskiej opowieœci nie rozpisano na siedmiu bohaterów. Tu mamy Adasia w jednym wcieleniu – Macieja Miecznikowskiego.

W operowo-musicalowej wersji opowieœć Koterskiego nabiera bardziej groteskowego wymiaru. Tabęcki odrzucił wštki narodowo-polityczne, by skupić się bardziej na samym człowieku, jego problemach wewnętrznych oraz codziennych natręctwach. To dzięki tej operze udało się zwrócić uwagę na to, że wiele monologów bohatera pisanych jest 13-zgłoskowcem.

W wersji muzycznej nawet przekleństwa nabierajš groteskowego zabarwienia. Czy może być coœ bardziej irracjonalnego niż zestawienie pięknego belcanta z frazš „ja pier...", zwłaszcza gdy œpiewa Maciej Miecznikowski? Popularny wokalista rolš Adasia przypomina o swoim operowym wykształceniu. I w przeciwieństwie do położonej roli Schmidta w „Kolacji na cztery ręce" tu wykazuje się talentem aktorskim i komediowym. Jako człowiek, który dokonuje rozrachunku z życiem, bywa zabawny, a czasem w swej bezradnoœci przejmujšcy.

W roli żony wystšpiła sprawna wokalnie i z dużym poczuciem humoru Joanna Kołaczkowska, a w roli syna – Wojciech Solarz.

Sprawnie wyreżyserowany spektakl rozgrywa się na tle filmowej scenografii. Œwiat Miauczyńskiego zaludniajš postacie grane przez Kwartet Rampa (Joanna Pałucka, Anna Œcigalska, Stefan Każuro i Grzegorz Kucias). Ostatnia scena, kiedy bohater ze szczapš drewna wychodzi na plażę, może być zachętš do powstania kolejnej operowej opowieœci: „Wszyscy jesteœmy Chrystusami". Oby.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL