Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Teatr

Rockowe rekolekcje na Targówku

Jakub Wocial sprawdził się wokalnie w tytułowej roli. Fot. Kinga Taukert
Teatr Rampa
Poruszajšca wersja koncertowa musicalu „Jesus Christ Superstar".

Jakub Wocial, jeden z utalentowanych i ambitnych uczniów Wojciecha Kępczyńskiego, szefa Romy, zamarzył sobie tworzenie spektakli musicalowych. Po wielu poszukiwaniach znalazł do tego miejsce – Teatr Rampa na warszawskim Targówku. Zaczšł od składanek „Broadway street" i „MusicaLove", by potem pojawić się w musicalu „Rent", a obecnie w tytułowej roli słynnego „Jesus Christ Superstar".

Do sukcesu rockowej opowieœci o ostatnich dniach Chrystusa przyczynili się ojcowie nowoczesnego musicalu: kompozytor Andrew Lloyd Webber i autor libretta Tim Rice. W œwiatowej premierze rock opery o Jezusie z Nazaretu wystšpił w 1970 roku Ian Gillan, wokalista Deep Purple. Doczekała się ona też kultowej już dziœ ekranizacji.

W latach 80. prawa do polskiej premiery wykupił szef Teatru Współczesnego Maciej Englert, choć na tej scenie musical nigdy nie powstał. Zrealizował go natomiast, i to z powodzeniem, w 1987 roku w Gdyni Jerzy Gruza z Markiem Piekarczykiem jako Jezusem i Małgorzatš Ostrowskš – Mariš Magdalenš. Jest też utrzymujšca się od lat w repertuarze chorzowskiego Teatru Rozrywki inscenizacja Marcela Kochańczyka, widowisko na poznańskim stadionie przygotowuje natomiast w kwietniu tamtejszy Teatr Muzyczny.

Spektakl w Rampie to wersja koncertowa utworu. Koncertowa, ale zainscenizowana i rozgrywajšca się w dekoracjach i kostiumach. Klasie muzyki i libretta dorównuje znakomite polskie tłumaczenie Wojciecha Młynarskiego i Piotra Szymanowskiego. Majstersztykiem jest tłumaczenie słowa „superstar" jako „gwiazda gwiazd". Œwietna reżyseria i choreografia Santiago Bello nie ustępuje scenografii i kostiumom Doroty Sabak.

Jakub Wocial marzył zapewne o stworzeniu sceny musicalowej w Rampie, by zagrać właœnie Jezusa. Jest znakomity wokalnie, przekonujšcy w scenie kłótni z kupcami, przejmujšcy w scenie w ogrójcu. Bardzo dobry muzycznie i aktorsko okazał się też Sebastian Machalski jako Judasz. Wzrusza Natalia Piotrowska jako Maria Magdalena, w pamięci pozostajš Paweł Tucholski – Kajfasz, Agnieszka Fajlhauer jako Annasz oraz Daniel Zawadzki – Herod.

Cały zespół Rampy, także muzyczny, zasługuje na uwagę. Na Targówek wrócił duch musicalu, czyli nastšpił powrót do korzeni. A po wersji koncertowej czekamy na pełnš, która (jeœli pozwolš finanse) rozpocznie nowy sezon.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL