Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Teatr

Trudna droga od kiczu do sztuki

Bartek
„Œpiewacy norymberscy” to wrzucenie widza w otchłań, by łowił rzeczy cenne i banalne. Tych pierwszych jest na szczęœcie więcej.

Teatr Wielki w Poznaniu porwał się na coœ, czego nikt u nas nie odważył się od ponad stu lat. Wystawił „Œpiewaków norymberskich” Richarda Wagnera i już przed premierš naraził się na patriotycznš krytykę, że w stulecie niepodległoœci zajmuje się dziełem sławišcym wielkoœć sztuki niemieckiej, nie zaœ polskiej. Po premierze te zarzuty stajš się bezsensowne, spektakl traktuje zupełnie o czymœ innym.

Zaproszony przez poznańskš dyrekcję Michael Sturm postšpił inaczej niż większoœć reżyserów niemieckich inscenizujšcych w Polsce któršœ z oper Wagnera. Ponieważ wiedzš, że rzadko mamy z nimi kontakt, starajš się je wystawić w zgodzie z ideami kompozytora. Sturm zinterpretował „Œpiewaków norymberskich” po swojemu.

W Poznaniu nie zobaczymy XVI-wiecznej Norymbergi i trudno z poczštku zrozumieć, kto zacz Hans Sachs, szewc i poeta, postać autentyczna i wielce zasłużona w historii literatury niemieckiej. Reżyser atakuje widza za to kwintesencjš niemieckiego kiczu, bo Walther van Stolzing i jego ukochana Ewa wyglšdajš jak Jaœ i Małgosia w najkoszmarniejszej wersji figurek ogrodowych. Pulchny Amorek z łukiem jest zaœ tak tłuœciutki, że aż obrzydliwy.

Spektakl przede wszystkim jest jednak opowieœciš o artystycznym dojrzewaniu. Walther, aby zdobyć rękę Ewy, musi porzucić chłopięcš naiwnoœć, zostać mistrzem poezji i muzyki, zwyciężyć w turnieju œpiewaczym.

To dojrzewanie nie jest procesem łatwym, im bardziej zgłębiamy w wiedzę, tym groŸniejsze możemy obudzić upiory (puenta II aktu). A i etap mistrzostwa nie gwarantuje szczęœliwoœci. W wyidealizowanym finale, gdy po zwycięstwie Walthera Hans głosi wielkoœć sztuki, dzięki której naród trwa, tłum podejmuje jego słowa i marszowym krokiem rusza w przyszłoœć.

Tak oto „Œpiewacy norymberscy”, którzy zdaniem ideowych apologetów Wagnera sš dowodem na wielkoœć niemieckiej kultury, nabierajš cech uniwersalnych. Stajš się rodzajem przestrogi dla nas, gdyż narodowš sztukę można wykorzystać i do niebezpiecznych celów.

W monumentalnym, ponad pięciogodzinnym spektaklu Michael Sturm mnoży pomysły, własne i cudze, z innych głoœnych inscenizacji ostatnich lat. Jedne sš banalne jak ożywiona postać Wagnera, inne intrygujšce jak nocny strażnik, symbol œmierci. Dzięki temu jest w stanie utrzymać uwagę widza i przeprowadzić go przez gšszcz muzyki Wagnera, który masš dŸwięków atakuje uszy odbiorcy od poczštku po wielki finał, z jednš najwspanialszych scen chóralnych, jakie skomponował. A chór poznańskiego Teatru Wielkiego zabłysnšł w niej w pełni.

Gigantycznš pracę wykonał Gabriel Chmura. I jeœli nawet bywały rzadkie momenty, kiedy nie w pełni był w stanie zapanować nad potęga orkiestrowego brzmienia, muzyczna dyscyplina i skupienie zasługujš na uznanie.

W licznej obsadzie solistów najlepiej wypadli œwietny Frank van Hove jako Hans Sachs oraz Bjorn Waag – intrygant Beckmesser, a sposób ujęcia tej postaci wymagałby wręcz odrębnego omówienia. Nie ustępowała im Monika Mych-Nowicka, bardzo dobra wokalnie Ewa, szkoda, że odstawał od nich Christian Voigt, jako bezbarwny Walter zacierał sens tej inscenizacji.

Poprzednia polska inscenizacja „Œpiewaków norymberskich” z 1908 roku przetrwała na warszawskiej scenie dwie dekady. Nie wiem, czy w dobie powszechnego dziœ pędu do cišgłych nowoœci obecna, poznańska będzie żyć tak długo. Nie zmienia to faktu, że już ma miejsce w historii polskiego teatru. Š?

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL