Tadeusz Kantor bohaterem komputerowej gry

aktualizacja: 21.07.2017, 04:54
Foto: Fundacja im. Tadeusza Kantora

Teatralny świat legendarnego polskiego artysty będzie można poznać za sprawą gry, którą przygotowuje belgijski duet Tale of Tales. Pierwsze efekty poznamy w ten weekend w Hucisku pod Krakowem.

Zmarły ponad ćwierć wieku temu Tadeusz Kantor to postać niesłychanie ważna nie tylko dla polskiego, ale i europejskiego teatru. Legenda jego autorskich spektakli stworzonych we własnym teatrze Cricot 2 przetrwała, podobnie zresztą jak dokonania w sztukach wizualnych do dziś prezentowane w galeriach Europy.

Postacią Tadeusza Kantora zafascynowani są od dawna Aurlea Harvey i Michael Samyn. Ta para belgijskich artystów działa razem od 2003 roku jako grupa Tale of Tales, tworząca gry komputerowe i sztukę elektroniczną. Ma własne studio w Gandawie.
Nazwę – Tale of Tales – zaczerpnęli od neapolitańskiej legendy opisanej przez poetę Giambattistę Basile, dziś lepiej znanej dzięki filmowej wersji z Salmą Hayek i Vincentem Casselem, zrealizowanej w 2015 roku przez Matteo Garrone.

Gry stworzone przez Tale of Tales, takie jak „The Path” (2009) czy „Sunset” (2014) zyskały duże uznanie, ale najważniejsza w ich dorobku jest „Endless Forest”. Ta internetowa wieloosobowa gra sieciowa pozwala graczowi wcielić się w jelenia, który biega po lesie. Tym, co w niej szczególne, to brak zarówno jakiegokolwiek celu rozgrywki, ale i możliwości bezpośredniej komunikacji między graczami, którzy mogą jedynie widzieć inne jelenie-graczy poruszających się po lesie.

Powstanie gry poświęconej postaci Tadeusza Kantora jest efektem wizyty studyjnej Tale of Tales w Polsce w 2016 roku na zaproszenie Instytutu Adama Mickiewicza. Aurlea Harvey i Michael Samyn potraktowali ją jako punkt wyjścia do stworzenia projektu wirtualnej rzeczywistości, która pozwoli użytkownikowi zetknąć się z twórczością polskiego artysty.
Gra ma wprowadzić użytkownika w świat sztuki Kantora, pozwalać na swobodną manipulację znajdowanymi w trakcie gry przedmiotami i postaciami z różnych przedstawień teatru Cricot 2. Ma także dawać możliwość wpływania na przebieg zdarzeń, nawiązując do obecności i aktywności Kantora na scenie podczas jego przedstawień. Nie ma ustalonego z góry scenariusza, więc każda z partii rozgrywki jest jedyna w swoim rodzaju.

Na zaproszenie Instytutu Adama Mickiewicza oraz Fundacji im. Tadeusza Kantora Tale of Tales zaprezentuje efekty swej pracy 22 i 23 lipca w domu artysty w Hucisku. Przedpremierowo będzie można poznać roboczą wersję przedsięwzięcia, a także pograć w inne gry belgijskiego tandemu.

Zaprojektowany i zbudowany przez Kantora dom w Hucisku pod Krakowem to jedyne miejsce silnie związane z jego twórczością, które zachowało się w niezmienionym stanie. Służy teraz jako szczególne miejsce wystaw oraz współczesnym artystom dla ich nowych praktyk twórczych.

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów "Rzeczpospolitej"

Zamów subskrypcję TANIEJ O VAT
i czytaj bez ograniczeń!

Kup teraz
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE