Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Teatr

Tadeusz Kantor bohaterem komputerowej gry

Fundacja
Teatralny œwiat legendarnego polskiego artysty będzie można poznać za sprawš gry, którš przygotowuje belgijski duet Tale of Tales. Pierwsze efekty poznamy w ten weekend w Hucisku pod Krakowem.

Zmarły ponad ćwierć wieku temu Tadeusz Kantor to postać niesłychanie ważna nie tylko dla polskiego, ale i europejskiego teatru. Legenda jego autorskich spektakli stworzonych we własnym teatrze Cricot 2 przetrwała, podobnie zresztš jak dokonania w sztukach wizualnych do dziœ prezentowane w galeriach Europy.

Postaciš Tadeusza Kantora zafascynowani sš od dawna Aurlea Harvey i Michael Samyn. Ta para belgijskich artystów działa razem od 2003 roku jako grupa Tale of Tales, tworzšca gry komputerowe i sztukę elektronicznš. Ma własne studio w Gandawie.
Nazwę – Tale of Tales – zaczerpnęli od neapolitańskiej legendy opisanej przez poetę Giambattistę Basile, dziœ lepiej znanej dzięki filmowej wersji z Salmš Hayek i Vincentem Casselem, zrealizowanej w 2015 roku przez Matteo Garrone.

Gry stworzone przez Tale of Tales, takie jak „The Path” (2009) czy „Sunset” (2014) zyskały duże uznanie, ale najważniejsza w ich dorobku jest „Endless Forest”. Ta internetowa wieloosobowa gra sieciowa pozwala graczowi wcielić się w jelenia, który biega po lesie. Tym, co w niej szczególne, to brak zarówno jakiegokolwiek celu rozgrywki, ale i możliwoœci bezpoœredniej komunikacji między graczami, którzy mogš jedynie widzieć inne jelenie-graczy poruszajšcych się po lesie.

Powstanie gry poœwięconej postaci Tadeusza Kantora jest efektem wizyty studyjnej Tale of Tales w Polsce w 2016 roku na zaproszenie Instytutu Adama Mickiewicza. Aurlea Harvey i Michael Samyn potraktowali jš jako punkt wyjœcia do stworzenia projektu wirtualnej rzeczywistoœci, która pozwoli użytkownikowi zetknšć się z twórczoœciš polskiego artysty.
Gra ma wprowadzić użytkownika w œwiat sztuki Kantora, pozwalać na swobodnš manipulację znajdowanymi w trakcie gry przedmiotami i postaciami z różnych przedstawień teatru Cricot 2. Ma także dawać możliwoœć wpływania na przebieg zdarzeń, nawišzujšc do obecnoœci i aktywnoœci Kantora na scenie podczas jego przedstawień. Nie ma ustalonego z góry scenariusza, więc każda z partii rozgrywki jest jedyna w swoim rodzaju.

Na zaproszenie Instytutu Adama Mickiewicza oraz Fundacji im. Tadeusza Kantora Tale of Tales zaprezentuje efekty swej pracy 22 i 23 lipca w domu artysty w Hucisku. Przedpremierowo będzie można poznać roboczš wersję przedsięwzięcia, a także pograć w inne gry belgijskiego tandemu.

Zaprojektowany i zbudowany przez Kantora dom w Hucisku pod Krakowem to jedyne miejsce silnie zwišzane z jego twórczoœciš, które zachowało się w niezmienionym stanie. Służy teraz jako szczególne miejsce wystaw oraz współczesnym artystom dla ich nowych praktyk twórczych.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL