Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Teatr

W piekle i krainie czarów

materiały
W najbliższy poniedziałek rozpoczyna się w Łodzi Festiwal Szkół Teatralnych.

Patrzšc na tytuły spektakli tegorocznego przeglšdu można przypuszczać, że reżyserzy proponujš przyszłym mistrzom sceny ostrš jazdę bez trzymanki. Festiwal rozgrywać się będzie na beczce prochu, przyszłych aktorów nawiedzi demon, ukażš się im czarownice, będš musieli udawać idiotów, a nawet glizdy, poddani zostanš szantażowi, pić będš do dna, na wielkie role przyjdzie im poczekać w poczekalni, najwytrwalsi odnajdš więc swojš krainę czarów lub przynajmniej pospacerujš po lasku wiedeńskim i wtedy snuć będš swe wspomnienia polskie i marzyć o prawdziwej miłoœci, bo ona przecież wszystko zwycięży.

Miłoœć i nienawiœć sš od siebie oddalone o jedno mrugnięcie powiek – twierdzš twórcy spektaklu „Miłoœć” autorskiego przedstawienia Cezarego Ibera. - Boi się ich i czeka na nie każdy. Kiedy pojawia się miłoœć, serce tańczy, ale rozum idzie na spacer. Kiedy rozum powraca i próbuje zrozumieć, co się właœciwie stało – a stało się tak, jak się stało – serce walczy, zapierajšc się nogami i rękami.W spektaklu wystšpiš studenci wrocławskiej filii PWST Kraków. Kolejny miłosny tytuł . czyli „Amor omnia vincit” to spektakl w reżyserii Jacka Dojlidko tym razem ze studentami białostockiej, lalkowej filii warszawskiej Akademii Teatralnej.

Warszawscy studenci zaprezentujš dwa spektakle pod zagadkowymi tytułami „Pibloktooq, czyli Piosenki Marii Peszek” reż. Wojciech Koœcielniak oraz „Icoidi” w reżyserii Mai Kleczewskiej. Będzie też rzadko grany utwór Strindberga „Pelikan” w reżyserii Jana Englerta. Z egzotycznych tytułów zwraca uwagę inaugurujšcy festiwal „Lovecraft” w reżyserii Łukasza Kosa. To spektakl studentów z Łodzi, Oni także wystšpiš w „Beczce prochu” (reż. Małgorzata Bogajewska). Mariusz Grzegorzek, czyli JM Rektor łódzkiej filmówki zaprasza na spektakl „Diabeł, który” oraz „Czarownice z Salem” jako impreza towarzyszšca z okazji 70. lecia Wydziału Aktorskiego.

Przyszli następcy Jerzego Treli, Anny Polony czy Anny Dymnej, czyli studenci krakowskiej PWST zaprezentujš w Łodzi „Do dna” reż. Ewa Kaim, gombrowiczowskie „Wspomnienia polskie” (reż. Mikołaj Grabowski), oraz „Opowieœci lasku wiedeńskiego” (reż. Michał Kotański). Ze studentami wrocławskimi Marek Fiedor przygotował „Poczekalnię szeœć-dwa-zero”. Przeglšd potrawa do niedzieli, zakończy go „Alicja w krainie czarów” wrocławskich lalkarzy.

W programie festiwalu znajdš się także warsztaty, spektakle tańca, oraz filmy pokazywane w cyklu „Laureaci Festiwalu Szkół Teatralnych na wielkim ekranie.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL