Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Teatr

Polski król Madagaskaru w Teatrze IMKA

materiały
Tomasz Schuchardt („Bodo”) i Piotr Stramowski („Pitbull”) grajš w „Beniowskim, królu Madagaskaru” wg Słowackiego w inscenizacji Pawła Œwištka, reżysera genialnej adaptacji „Pawia królowej”" Masłowskiej w Starym Teatrze w Krakowie. Premiera „Beniowskiego, króla Madagaskaru” dziœ w warszawskiej IMCE.

6 marca na antenie TVP 1 miał premierę serial „Bodo”, w którym tytułowš rolę kreuje Tomasz Schuchardt, jeden z najzdolniejszych aktorów młodego pokolenia. Od dziœ można oglšdać go w „Beniowskim, królu Madagaskaru”, inscenizacji poematu, który stanowi popis wyobraŸni, fantazji i ironii Juliusza Słowackiego.

Bohater Słowackiego istniał naprawdę. Maurycy August Beniowski (1746-86) to postać-legenda, polski baron Munchausen, żołnierz, awanturnik, pisarz. Z pochodzenia Węgier, urodził się na terenie dzisiejszej Słowacji, lecz uważał się za Polaka, a zmarł na Madagaskarze, kojarzonym wiele dekad póŸniej z mocarstwowymi ambicjami II Rzeczpospolitej. Beniowski  zdobył Madagaskar dla Francji i został obwołany przez tubylców królem wyspy. Potem oferował jš Amerykanom. Na podbój Madagaskaru wyruszył z Kamczatki, gdzie został zesłany za uczestnictwo w konfederacji barskiej. Wraz z niedoszłym zabójcš carycy Katarzyny II, porucznikiem Barutinem, zorganizował ucieczkę statkiem, który przez Japonię doprowadził go do krainy lemurów.

Beniowski swoimi przygodami zadziwił paryski dwór Ludwika XV, a jego pamiętniki były rozchwytywane w przekładach na niemiecki, francuski, holenderski i szwedzki. Beniowskiego uwielbiał Juliusz Słowacki i uczynił go bohaterem swojego najsłynniejszego poematu.

Paweł Œwištek opowie historię z perspektywy... madagaskarskich lemurów. Zagrajš Obcych, którzy w nieoczekiwanych okolicznoœciach zderzajš się z Polskš, Polakiem i polskoœciš. Tak skonfrontowane zostanie to, co lokalne i globalne, etniczne i egzotyczne. - O naszych czasach i pokoleniach wiele mówi wybór bohaterów, ale i sposób, w jaki o nich opowiadamy. Dobry przykład stanowi WiedŸmin - podkreœla Paweł Œwištek – „Beniowski” jest poematem o bohaterze. W naszym spektaklu chcielibyœmy przyjrzeć się dzisiejszym perspektywom rozmowy o bohaterach: narodowych, osobistych, wreszcie pokoleniowych.

Jak zauważa reżyser, Beniowski przypomina głównš postać „Rękopisu znalezionego w Saragossie” Potockiego. - Beniowski jest namiętny i narwany. Jest też amantem. Trochę fajtłapowatym, jednoczeœnie lubišcym się dobrze prezentować - dodaje Paweł Œwištek.

"Tak odœwieżajšcej, żywotnej energii, takiej kreatywnoœci reżyserskiej i aktorskiej nie widzieliœmy od dawna" - pisał o Œwištku Maciej Nowak.

Obsada:

Piotr Stramowski, Anna Paruszyńska, Tomasz Schuchardt, Łukasz Stawarczyk, Marcin Kalisz

reżyseria: Paweł Œwištek

adaptacja i dramaturgia: Mateusz Pakuła

scenografia i œwiatło: Marcin Chlanda

kostiumy: Karolina Mazur

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL