Zmarł Jerzy Grałek, król Lear Jana Klaty

aktualizacja: 16.02.2016, 11:46
Foto: Fotorzepa, Piotr Guzik

Odszedł aktor Narodowego Starego Teatru. Jerzy Grałek, miał 69 lat.

REDAKCJA POLECA
01.03.2016
Zmarł George Kennedy, aktor znany z "Nagiej broni" i "Dallas"
05.02.2016
Szekspir a polska kultura
01.10.2015
Piekło demokracji
kariera
Zamożny Polak - ile zarabia?

W sierpniu minionego roku "Król Lear" Jana Klaty z tytułową rolą Jerzego Grałka wygrał Festiwal Szekspirowski w Gdańsku.

Grałek otrzymał nagrodę Złotego Yoricka. Aktor zagrał przywódcę ostatniego ziemskiego królestwa, jednocześnie połączonego władzą duchową z niebem: papieża. Sceniczna, ale nie pozbawiona historycznych konotacji choroba głowy Watykanu, zbiegła się z ciężką przypadłością Jerzego Grałka. W tamtym czasie z trudem chodził. W sceniczną postać wpisywało się noszenie Leara na lektyce.

Jerzy Grałek ukończył Wydział Aktorski PWSFTviT w Łodzi. Grał na scenach kilku miast, ale na stałe związał się z Krakowem. Od 1986 r. występował w Starym Teatrze. Debiutował w 1969 r. rolą Wacława w "Zemście" Aleksandra Fredry w Teatrze Polskim w Bydgoszczy.

Najczęściej obsadzany w rolach dramatycznych, miał też na swoim koncie komediowe kreacje. Stworzył wiele wybitnych ról w Teatrze im. Jaracza w Olsztynie, Teatrze im. Słowackiego w Krakowie i w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Choć, jak opowiadał, był "zawsze wierny teatrowi" występował w filmie, w telewizji i w popularnych serialach. Laureat wielu nagród teatralnych. Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi. Był wykładowcą krakowskiej PWST. Często grał ludzi władzy. Widzowie telewizji znali go z "Prawa Agaty".

Komentarz dnia
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE