Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Teatr

Zmarł Jerzy Grałek, król Lear Jana Klaty

Fotorzepa, Piotr Guzik
Odszedł aktor Narodowego Starego Teatru. Jerzy Grałek, miał 69 lat.

W sierpniu minionego roku "Król Lear" Jana Klaty z tytułowš rolš Jerzego Grałka wygrał Festiwal Szekspirowski w Gdańsku.

Grałek otrzymał nagrodę Złotego Yoricka. Aktor zagrał przywódcę ostatniego ziemskiego królestwa, jednoczeœnie połšczonego władzš duchowš z niebem: papieża. Sceniczna, ale nie pozbawiona historycznych konotacji choroba głowy Watykanu, zbiegła się z ciężkš przypadłoœciš Jerzego Grałka. W tamtym czasie z trudem chodził. W scenicznš postać wpisywało się noszenie Leara na lektyce.

Jerzy Grałek ukończył Wydział Aktorski PWSFTviT w Łodzi. Grał na scenach kilku miast, ale na stałe zwišzał się z Krakowem. Od 1986 r. występował w Starym Teatrze. Debiutował w 1969 r. rolš Wacława w "Zemœcie" Aleksandra Fredry w Teatrze Polskim w Bydgoszczy.

Najczęœciej obsadzany w rolach dramatycznych, miał też na swoim koncie komediowe kreacje. Stworzył wiele wybitnych ról w Teatrze im. Jaracza w Olsztynie, Teatrze im. Słowackiego w Krakowie i w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Choć, jak opowiadał, był "zawsze wierny teatrowi" występował w filmie, w telewizji i w popularnych serialach. Laureat wielu nagród teatralnych. Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi. Był wykładowcš krakowskiej PWST. Często grał ludzi władzy. Widzowie telewizji znali go z "Prawa Agaty".

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL