Marta Grzesiak - Posiedzenie FED - podniesiono stopy procentowe

aktualizacja: 20.03.2017, 12:01

Wydarzeniem minionego tygodnia było posiedzenie FED, na którym zgodnie z oczekiwaniami podniesiono stopy procentowe. Nie sprawdziły się jednak obawy inwestorów i członkowie komitetu nie zwiększyli poparcia dla zacieśniania polityki monetarnej USA. W rezultacie reakcja rynków była pozytywna – zyskiwała większość klas aktywów, zarówno bezpiecznych jak i ryzykownych. Największym przegranym był dolar, który po ogłoszeniu decyzji FED stracił 1 centa w stosunku do euro - komentuje Marta Grzesiak, CFA, Analityk BZ WBK TFI

W Polsce rynek akcji kontynuował wzrosty silniejsze niż na rynkach rozwiniętych. Pozytywny sentyment wśród inwestorów trwa – w lutym do funduszy akcji polskich napłynęło ponad 240 mln PLN. Był to największy miesięczny przyrost aktywów w tej kategorii od maja 2015 r.

Liczne odczyty lokalnych danych makro z ubiegłego tygodnia ostatecznie nie były w stanie zmienić cen polskich obligacji skarbowych. A doszło do kilku niespodzianek. Inflacja w lutym wzrosła mocniej od oczekiwań i wyniosła 2,2% r/r. Na plus zaskoczyło także zatrudnienie, które rosło o 4,6% r/r. Wróży to nadchodzącą presję płacową. Rosła także dynamika cen producentów, co sugeruje, że wkrótce trzeba się będzie przyzwyczaić do wyższej inflacji.

Żródło: Materiał partnera

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

Komentarz dnia

POLECAMY

KOMENTARZE