TV.RP.PL

Marta Grzesiak - Posiedzenie FED - podniesiono stopy procentowe

Wydarzeniem minionego tygodnia było posiedzenie FED, na którym zgodnie z oczekiwaniami podniesiono stopy procentowe. Nie sprawdziły się jednak obawy inwestorów i członkowie komitetu nie zwiększyli poparcia dla zacieśniania polityki monetarnej USA. W rezultacie reakcja rynków była pozytywna – zyskiwała większość klas aktywów, zarówno bezpiecznych jak i ryzykownych. Największym przegranym był dolar, który po ogłoszeniu decyzji FED stracił 1 centa w stosunku do euro - komentuje Marta Grzesiak, CFA, Analityk BZ WBK TFI

W Polsce rynek akcji kontynuował wzrosty silniejsze niż na rynkach rozwiniętych. Pozytywny sentyment wśród inwestorów trwa – w lutym do funduszy akcji polskich napłynęło ponad 240 mln PLN. Był to największy miesięczny przyrost aktywów w tej kategorii od maja 2015 r.

Liczne odczyty lokalnych danych makro z ubiegłego tygodnia ostatecznie nie były w stanie zmienić cen polskich obligacji skarbowych. A doszło do kilku niespodzianek. Inflacja w lutym wzrosła mocniej od oczekiwań i wyniosła 2,2% r/r. Na plus zaskoczyło także zatrudnienie, które rosło o 4,6% r/r. Wróży to nadchodzącą presję płacową. Rosła także dynamika cen producentów, co sugeruje, że wkrótce trzeba się będzie przyzwyczaić do wyższej inflacji.

Źródło: Materiał partnera

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL